Poprzedni temat «» Następny temat
just 

Otrzymał 152 piw(a)
Wysłany: 2013-10-16, 08:36   Winerki, czy nadają się do lotu ganianego?

Witam, chciałabym się dowiedzieć nieco o naszych winerkach. Miałam ich kilka sztuk w gołębniku jednak nigdy nie sprawdzałam ich w locie. Czy one w ogóle nadają się do ganiania?
Jak tak, to jaki pułap osiągają?
Jaka jest średnia długość lotu?
Ile sztuk najlepiej trenować?
Czy do polepszenia lotu można wrzucić np. parkę budapesztów?
Jak jest z ganianiem w zimie?
Ostatnio widziałam u nas w Kutnie nad działkami ścinki. Walka na ok 5 stad, dość dużych, myślę, że +/- 90szt na stado i dość ładnie cięły. Stałam i podziwiałam :)
I w tym tumanie srebraniaków, białogonów i bocianów, zauważyłam stadko winerków, które trzymały się razem w kulce, ciasno. Nie dawały się uderzającym w nie stadom. A, że to dość ładne ptaszki, to pomyślałam sobie, że może też pobawię się w trening. :)

no53k 
GRZYWACZ PERMSKI

Otrzymał 52 piw(a)
Wysłany: 2013-10-16, 20:27   

Z moich doświadczeń z "winerkami" bo chyba tak nazywa się wszędzie rynkowa wersję szeka, mogę powiedziec, że to słabe gołąbki do lotu.

m@teu$z 

Otrzymał 18 piw(a)
Wysłany: 2013-10-17, 20:10   

U mnie winerka zamojski i permska białogłowa wykręciły ponad 2 godziny bez żadnego treningu więc winerki nie są takie słabe, chyba że się trafi na złe ptaki :p

just 

Otrzymał 152 piw(a)
Wysłany: 2013-10-18, 07:15   

No niestety odwiedziłam nasz targ i w dziale gołębim była tylko jedna jedyna parka winerków, za którą gościu wołał jak żyd za matkę.... Pytałam dlaczego jest ich tak mało to stwierdzili, że nikt tego nie kupował, nie opłaca się tego w ogóle na targ wywozić. Smutne, bo pamiętam rok czy dwa wstecz, winerków było od zajoba.
Chyba pozostaję mi niestety kupno przez internet :/

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2013-10-18, 11:14   

just, jaki paradoks, u ciebie nie ma ich prawie wcale a u mnie multum, do wyboru od takich po 2 zł aż do 100 zł za sztukę.
Co do lotu to są za słabe, za delikatne i za lekkie. Przy dobrej pogodzie podciągną wysoko ale nie za wysoko. Lot z moich doświadczeń to około godzinę. Oczywiście zdarzają się orły co walą w zakrycie ale to są sporadyczne przypadki. Podam dla przykładu. Na trenowanych 20 winerów tylko jeden góra dwa waliły wysoko a z 20 budapesztańskich 18 szło w zakrycie.
Czyżbyś just, myślała o poważnej hodowli wysokolotnych ?

Aha a co do trenowania w zimie to jak każde lotne radzą sobie w każdej temperaturze. Długość i wysokość lotu zależy od warunków atmosferycznych a mniej od temperatury. Mogą świetnie latać w piękny słoneczny dzień przy - 20 st. a w lato przy silnym wietrze i mokrym powietrzu w temp + 20 ci nie polatają już.
Co do liczebności stada to każdy, kto ma pojęcie o trenowaniu wysokolotnych wie, że dobrze latające stado to max 20 osobników. Z mojego doświadczenia wiem, że lepiej latają panowie, młode wczesnowiosenne samce na jesieni latają super ale to jest tylko moje spostrzeżenie.
Obecnie mam 9 kawalerów którzy regularnie z samego rana zapuszczają się w zakrycie. Brakuje im tylko czasu bo lot trwa max 45 min do godziny ale i to sie wytrenuje :)
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2013-10-18, 11:19, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta

just 

Otrzymał 152 piw(a)
Wysłany: 2013-10-18, 12:26   

Może poważnej, to baaardzo za dużo powiedziane.
Tak chciałabym nieco "liznąć" tego typu hodowli :)

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2013-10-18, 14:04   

just, to pamiętaj o jednej zasadzie, tego typu ptaków nie hoduje się dla wyglądu, więc jak będziesz za duża uwagę zwracała na wygląd to nie znajdziesz dobrze wysoko latającej rasy. No chyba, że wybierzesz zamojskie to i popatrzeć jest na co :)
Ja osobiście dla "początkujących" hodowców wysokolotnych proponuję budapesztańskie bo i tanie i bodaj najłatwiej je wytrenować.

no53k 
GRZYWACZ PERMSKI

Otrzymał 52 piw(a)
Wysłany: 2013-10-18, 18:07   

Więc proponuje permskie :P

Hodowca Winerów 
Tylko gołębie lotne!

Wysłany: 2014-01-19, 19:29   

Widze że słąbo znacie się na winerkach ja mam winerki takie do 15 zł sztuka , są tez lepsze mam troche budapestów kończatych . moje winerki bez zadnych szmat kijów itp lataja od 2 do 3 godzin w zakryciu są lotne madre i dobre do mlodych ! wypuszczam je w zimę nie powiem ze przepadło mi 15 sztuk ale to przez sokolika ktory mi je pogonil ale 13 wrocilo na 2 dzien , wczesniej mialem murzyny (murzynek lotny) ale sprzedalem , teraz mam winerki najlepsze gołębie do lotu i najweselsze ! POZDAWIAM ! :]

just 

Otrzymał 152 piw(a)
Wysłany: 2014-01-19, 19:39   

No te, które nabyłam ostatnio (4 sztuki) wraz z parką siwków (staluszków) na razie potrafią utrzymać się do godziny czasu i to dość wysoko.
Myślę, że młodziaki po nich po dobrym treningu będą lepiej chodzić.

Kubeliks 

Wysłany: 2014-02-01, 20:06   

Witam Was serdecznie, jestem hodowcą wysokolotnych Zamojskich, latem wykręcają po kilka godzin. Nastała jesień i zima, jastrząb zaczął trzebić cenne ptaki, a i sokół na dużej wysokości potrafił zabrać lotnika, gdyby nie obserwacja lornetką to bym pomyślał że głupi ptak odszedł znad punktu i zaginął.Jedyne co mi pozostało to zamknąć ptaki dla ich bezpieczeństwa, z bólem serca obserwowałem śmigające w okolicy stada Budapesztów (zwinne ptaszki ale też je dopadał jastrząb). Na jednej z giełd we Wrocławiu zobaczyłem Winerki ( takie bardziej szeki niż winerki) zacząłem o nich czytać i czytać i bardzo mnie zaciekawiły. Małe, zwinne idealne na loty zimowe, latem natomiast nadają się na drapery. Na najbliższej giełdzie kupiłem parkę bo więcej nie było, po dwóch dniach pierwszy wylot i co ? ogromny zawód, para latała razem około 15 min, ale nie czas lotu mnie przeraził, ale wysokość, około 1,5 do 5 metrów nad ziemią. Prędkość duża, slalomem między drzewami z małymi chopkami nad płotami - istny lot meserszmita w trakcie ataku w 39 roku ;) Zastanawiałem się co jest nie tak. Dopiero zakup ptaków z innego źródła (allegro - drugi koniec polski) przyniósł efekty. Dziesięć Winerek w zwartej grupie śmiga po niebie około 30 min, myślę że ich młode ganiane mogły by latać dłużej, ale drapery nie powinny zbyt długo latać.
Zainteresowałem się natomiast samą rasą Winerek, jest dużo szekowatych o kostkowej główce, mnie podobają się dawne prastare Winerki ( tylko trudno znaleźć takie): okrągła główka, dłuższy dziobek, no i lenta na skrzydłach i ogonie.

Jeżeli jesteście w posiadaniu takich ptaków to pokażcie je, pochwalcie się swoimi ślicznotkami.

David87CT 

Wysłany: 2018-08-30, 18:45   

Stary temat ale fajnie się czyta. Mnie zafascynowały Winerki. W tym roku zakończę budowę altany na działce i na wiosnę ruszam z postawieniem gołębnika :>

Odpowiedz do tematu