Poprzedni temat «» Następny temat
slawek-siwy 

Wysłany: 2015-04-25, 13:22   Zdychanie po wykluciu

Witam.
Mam problem ze zdychającymi młodymi zaraz po wykluciu i nie umiem powiązać go z żadną znana mi chorobą.
I tak np. dwa jajka z których klują się młode w jednodniowych odstępach . Pierwsze piskle jest oki odrazu jest karmione a drugie niestety nie. Nawet jak przełożę pierwsze młode pod inna parę to to drugie nie jest karmione lub tez to drugie przełożę pod równoległą parę zabierając im młode- jest dokładnie to samo- młody zdycha z głodu. Odruch pisklaka niby są oki - popiskuje i pręży głowę do karmienia i fizycznie wygląda oki (zółtko przy kluciu wciągnięte).
Dodam że pierwsze lęgi w tym roku miałem kiepskie, salmonelloza stawowa dała o sobie znać między innymi niezapłodnionymi jajkami lub niewciągniętymi zółtkami, gołębie podleczyłem kilkoma antybiotykami i niby jest oki . Dugi lęg już niby oki, jajka zalężone, młode zdrowe ale pojawil sie wlasnie taki problem po kluciu.

robixxx

Otrzymał 30 piw(a)
Wysłany: 2015-04-25, 13:50   

Jeśli mogę coś powiedzieć, to myślę że to spowodowane jest niedogrzaniem jajek przez rodziców . Wiosna tego roku nas nie rozpieszcza, noce były chłodne i młode świeżo wyklute nie mają słabszą kondycję. Teraz zrobiło się cieplej więc powinno być lepiej. Młody o jeden dzień starszy będzie obżerał tego młodszego. Jak masz dwie takie same pary, to te wyklute dzień wcześniej daj razem ,a te młodsze pod drugą parę.
Postaw piwo autorowi tego posta

slawek-siwy 

Wysłany: 2015-04-25, 14:03   

Pewnie nie jasno opisałem . Oczywiście kombinuje z przekładaniem pod inne pary pojedyńczo i parami. Tyle że to nic nie daje , stare golebie jakby wiedziały że coś z nimi nie tak i nie karmią. Jakby to był jeden młody z problemem to olewka wiadomo. Ale to już dziś piąty z dokładnie takim wyrokiem śmierć głodowa.
Dodam że starym gołębiom niczego nie brakuje, na bogato karma, grity, zakwaszacze...

Rafal1903 

Otrzymał 59 piw(a)
Wysłany: 2015-04-25, 19:33   

Ja miałem coś podobnego rok temu, wtedy też młode żyły kilka dni zdychały, później to już zdychały nawet jednodniowe :)

ziutek 
ziutek

Otrzymał 22 piw(a)
Wysłany: 2015-04-25, 19:53   

U mnie w tym roku 6 sztuk padlo w ciagu tygodnia od wyklucia. Takie pytanie do kolegi Slawka czy podajesz caly czas zakwaszona wode ?

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2015-04-25, 20:29   

Ja uważam, że to jednak wina pogody i niedogrzanych jajek. Mamy jeszcze noce bardzo chłodne z temp w okolicach zera a to nie jest dobrze.
Co do jakiejś choroby to raczej bym się nie doszukiwał, bo miał byś problem z oboma młodymi w gnieździe. Apropo witalności to młody wykluty później mimo,że na oko jest sprawny i żwawy to jednak starszy jest żwawszy na tle żeby obeżreć młodszego.
Napisz jeszcze u ilu par masz taki problem.

Rafal1903 

Otrzymał 59 piw(a)
Wysłany: 2015-04-25, 20:47   

grzegorzk1979, Ale napisał przecież, że podkłada również po jednym młodym, więc nie może starszy go obżerać, wina tak jak wspomniałeś musi leżeć po stronie niedogrzania jajek, wtedy młody jest słabszy i jednak nie trafia do dzioba matki ;)

michał85n 

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2015-04-25, 21:01   

Też mysle że to wina niedogrzanych jajek na poczatku marca miałem podobny przypadek u pary winerków ,młode padły dzień po wykluciu. Miałem obawy że to wina jakiejś choroby. Jednak obecnie jest ok i młode się chowają.

slawek-siwy 

Wysłany: 2015-04-25, 23:22   

Dzięki za odzew. :)
Mam swifty egipskie w sumie 18 par rozpłodowych ( namnożylo mi się ładnie w tamtym roku z 4 par kupionych na wiosne :) no i pewnie ze 40 piszaków tegorocznych. Gołebie lęgły sie nieprzerwanie tez w zime bez większych problemów- mam spory i ciepły chlewek\obore po krowach :) (więc raczej nie jest to zaziębienie jaj)zimą wieczorne doświtlanie wiadomo.
Zauważyłem że ten problem w większości jest u młodych gołębi poparzonych pierwszy raz ale nie tylko. Gołębi nie parowałem w pokrewieństwie.
Co do zakwaszacza to ocet jablkowy na co drugi pojnik z woda.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2015-04-25, 23:42   

slawek-siwy, a może tak zmęczenie ? Możesz dawać tony gritów i witamin ale generalnie ptaki powinny odpocząć od lęgów. Jeżeli twierdzisz, że "obora" jest wystarczająco ciepła to ja nie znam innej przyczyny. Może być wszystko i nic.
A tak z ciekawości jakąś profilaktykę robiłeś przed lęgami ?

slawek-siwy 

Wysłany: 2015-04-26, 09:20   

Zmęczenie to raczej nie bo w większości problem jest u młodych par z 2014.. A może to właśnie w tym problem że ptaki za młode?
Co do odpoczynku na zimę to wiem że lepiej rozłączyć ale jakoś tak się nie schodziło, szkoda mi było wyrzucać jajek, swiftom się ciągle chciało a zimy tak naprawdę w tym roku nie było.
Co do profilaktyki to w trakcie lęgów było odrobaczenie, rzęsistek, trochę powalczyłem z salmonellozą (przyplątała sie stawówka).ocet, czosnek,zakwaszone krowie mleko.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2015-04-26, 19:33   

Eee to jak to młode z 14 roku to po prostu pary jeszcze nie są wprawione :) Dlatego ja staram się unikać parowania młodych ze sobą. Zawsze lepiej jest sparować starszego z młodym.
Ale też są wyjątki bo właśnie wczoraj wywaliłem młode spod motyli samiec z 12 a samica z 14 roku. Siedziały a i owszem ale samica jeszcze nie wie, że oprócz siedzenia na młodych to trzeba je jeszcze karmić :)

slawek-siwy 

Wysłany: 2015-04-27, 08:49   

Kurcze no niby tak, to mogłaby być kwestia nieogarnięcia młodych par ale... :)
przekładałem młode z wyrokiem pojedyńczo pod stare pary gdzie po dniu zdechły ewidentnie z głodu a od starych nowo wyklute pod pary te 2014. I były karmione. Wyraźnie z młodymi coś nie halo . Niezła zagwozdka. Szkoda mi tych zdechlaków po ludzku...

skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2015-04-27, 10:18   

Zrób badania, koniecznie wymazu z wola. U mnie z kolei po pierwszym lęgu było sporo czystych jaj (ok. 20%), ale podejrzewam, że to wina antybitykoterapii, ponieważ na krótko przed lęgami zmuszony byłem przeleczyć gołębie przeciw gronkowcowi (chociaż wet zapewniał, że Sulfametoksazol nie wpłynie na płodność). Drugą przyczyną może być to, że większość czystych jaj było u młodych samic z 2014r.
Ostatnio zmieniony przez skun871 2015-04-27, 10:19, w całości zmieniany 1 raz  

Rafal1903 

Otrzymał 59 piw(a)
Wysłany: 2015-04-27, 15:58   

A ile dni było różnicy pomiędzy podkładami, a tymi dobrymi?

Odpowiedz do tematu