Poprzedni temat «» Następny temat
deumati

Otrzymał 11 piw(a)
Wysłany: 2015-11-24, 22:53   gołebie mieso

Witam kolegów. Mam takie pytanie. Jak myślicie ile powinno kosztować mięso gołębia żeby opłacała się hodowla?
Postaw piwo autorowi tego posta

skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2015-11-25, 11:30   

Na tym kolego raczej nie zarobisz. (chodzi mi oczywiście o mięso). A jeżeli chodzi o hodowlę gołebi to znam takich co robią na tym pieniądze, ale mają drogie gołębie w rozpłodzie np. mewka polska, sroczki krótkodziobe, motyl warszawski. Oczywiście ich hodolwa jest nastawiona tylko na kasę. A cena parki wacha się od 1-7 tys.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2015-11-25, 13:26   

Począwszy od lat 90-tych co jakiś czas pojawiają się próby zaszczepienia na polskim gruncie hodowli fermowej gołębi. Sam nawet się kiedyś do tego przymierzałem, niestety z przyczyn biurokratycznych, które są nie do przeskoczenia, gołębie na mięso jak najbardziej hodować można, ale pod żadnym pozorem NIE WOLNO gołębiego mięsa sprzedawać. Tego póki co nikt nie przeskoczył. Już nawet z ubojem na większą skalę były by niewyobrażalne problemy. Jedynym wyjściem było by dogadać się z jakąś fermą na Węgrzech czy we Francji i dostarczać tam żywe młódki. Najbardziej skłonni do współpracy są Węgrzy, ale trzeba by jednorazowo dostarczać całego tira młódków, nie mniej niż 5 tysięcy sztuk. Dasz radę tyle wyhodować? Sprawdzałem też opłacalność ekonomiczną i przy obecnych cenach było by to min. 3 zł za młódka, by wyszło na zero. Węgrzy zapłacili by jakieś 4 zł.chociaż woleli by mniej.

foton 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2015-11-27, 17:55   

Niestety, nie z przyczyn biurokratycznych nie można prowadzić fermowej hodowli gołębi na mięso do spożycia dla ludzi. Po prostu, gołąb nie jest wpisany ustawowo jako zwierzę lub ptactwo rzeźne. Wpływowi ludzi doprowadzili do wpisania strusia jako zwierzę rzeźne, i może być hodowany i ubijany w Polsce, a mięso jest wprowadzane do obrotu detalicznego i nawet eksportowane.
Trzeba znaleźć w Sejmie posła z Komisji Rolnictwa, który chciałby się tą sprawą zająć. Jeśli gołąb zostałby wpisany do wykazu zwierząt rzeźnych, to byłyby opracowane przepisy nadzoru weterynaryjnego nad hodowlą gołębi na mięso, przepisy sanitarno-weterynaryjne dot. badania przed- i poubojowego oraz przepisy sanitarne dot. nadzoru nad obrotem mięsem gołębim w kraju. A ponieważ nie ma zapisu to nie ma przepisów i nie może być hodowli w tym kierunku w skali fermowej.
Póki co, każdy może trzymać gołębi na mięso ile chce. i ubijać je w domu do celów konsumpcyjnych.

Ale jest jeden wyjątek, a mian. w woj. małopolskim zgłoszono tuszkę mięsną rysia polskiego jako wyrób regionalny. I to zostało zarejestrowane w Ministerstwie Rolnictwa.
Jest to rejestracja tylko teoretyczna, bo w jakim sposób ta tuszka mięsna zostanie skonsumowana w zbiorowym żywieniu, np. na dożynkach lub innym gminnym święcie? Co na to powie san-epid?
Ale nie moja to sprawa, chociaż ........

Odpowiedz do tematu