Poprzedni temat «» Następny temat
robixxx

Otrzymał 30 piw(a)
Wysłany: 2016-12-11, 20:18   Omskie i rostowskie

Mam zamiar rozszerzyć hodowlę o rasy wschodnie . Na początek 2 pary. Więcej zdjęć na garłacze siodłate łapciate . Pozdrawiam.

IMG_5980.JPG
Plik ściągnięto 22 raz(y) 127,48 KB

IMG_6003.JPG
Plik ściągnięto 17 raz(y) 109,11 KB

Postaw piwo autorowi tego posta

seba98 
seba98

Otrzymał 13 piw(a)
Wysłany: 2016-12-14, 17:32   rost.

Niezłe ptaki jak na początek. Żółty po lewej ma lekko siny ogon co jest wadą, a omskie mogłyby mieć trochę krótsze i grubsze dzioby. Podstawą jest figura i wielkość- im mniejsze tym lepsze ,dość krótkie , szeroki ogon i głowa- mała zaokrąglona przy gładkich, a przy koroniatych szeroka najlepiej jak dotyka ogona, dziób dość krótki i gruby. Łapcie to sprawa drugorzędna ,choć wiele hodowców właśnie wybiera gołębie z wielkimi łapciami ,ale bez postawy.[/list]

robixxx

Otrzymał 30 piw(a)
Wysłany: 2016-12-14, 19:22   

Dzięki za ocenę Seba. Po kilku dniach obserwacji ,żółte wyglądają na 2 samce.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2016-12-19, 10:52   

Skąd wam się te omskie wzięły ? Pogrzebałem trochę, popytałem i wychodzi na to, że te białe to jest nic innego jak syberyjski. Chociaż można by też go podciągnąć pod rostowskiego białego, ale znowu we wzorcu rostowskich nie ma białego i głowa jest trochę innej budowy. Chciał bym je zobaczyć na żywo jako to wygląda.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2016-12-19, 17:15   

Syberyjski ( zwany też dawniej ałtajskim) jest gładkogłowy, a omski koroniasty. Niestety do EE wzorce postawnych rosyjskich zgłaszali Niemcy, więc omskie zgłosili jako syberyjskie, a właściwych syberyjskich nie zgłosili w ogóle. Nasze wzorce są przepisane z niemieckich, więc też wzorzec rzekomego "syberyjskiego" jest niestety niepoprawny. W 2014 próbowałem to wyprostować, niestety "Niemcy błędów nie popełniają" , więc próbowałem sprawę ruszyć przez rosyjski związek,który akurat przystąpił do EE, w końcu to ich rasa, chociaż zgłosili ją Niemcy. Z tego też nic nie wyszło, bo akurat Rosja zaanektowała Krym i wszelkie kontakty ze "zgniłym zachodem" stały się u nich niemile widziane jako "niepatriotyczne". W ten sposób bajzel pozostał i nie bardzo wiadomo , jak to rozgryźć. Gdyby Niemcy chcieli się przyznać do błędu i sprawę skorygować, dało by się coś zrobić. Póki co omskiego oficjalnie musimy błędnie nazywać "syberyjskim".
.

robixxx

Otrzymał 30 piw(a)
Wysłany: 2016-12-19, 19:38   

`Panowie -pies zwał jak chciał- sam nie rozumie dlaczego rostowskie( żółte jednokolorowe z koronką) to nie to samo co omskie (białe czyli jednokolorowe z koronką). Zawiłość niektórych regulacji związkowych odstrasza wielu hodowców do wystawiania gołębi. Ja hoduję gołębie dla przyjemności, jeżeli zajmuję się jakąś rasą ,to muszą to być ptaki bardzo dobrej klasy. Wolę 5 par dobrych gołębi niż stado dziadostwa. Chętnie nawiąże kontakt z hodowcami tej rasy. Nazwę rasy pozostawię analitykom.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2016-12-19, 22:26   

Omskie ( według EE syberyjskie) to rasa rosyjska, jedna z bardzo wielu tamtejszych ras z grupy postawnych. Nazwa pochodzi od miasta Omska, gdzie rasa została wyhodowana. Rosjanie mają kilkadziesiąt ras lokalnych o bardzo zbliżonym fenotypie, które noszą inne nazwy , bo powstały w innych miastach i rejonach tego ogromnego kraju, a różnice fenotypowe między nimi zauważalne są głównie dla specjalistów. W Polsce od lat niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie znajomości ras rosyjskich i w ogóle wschodnich jest pan Janusz Marchelski, doświadczony sędzia i wystawca tych gołębi. Najlepsze omskie , co widać chociażby po sukcesach, odnoszonych na wystawach, ma obecnie pan Wasil, prezes Związku z Zamościa.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2016-12-19, 22:58   

Krzysiek no trochę się zapedziles w tych swoich spekulacjach. Po pierwsze rosyjski związek ma doskonały kontakt z EE bez względu na sytuację geopolityczną . A nazwa syberyjski jest pewnym kompromisem. Warto zaznaczyć, ze Omsk to miasto na Syberii. Ci do najlepszych syberyjskich to ja jestem zdania ze P. Florczuk obecnie ma świetne ptaki. I jakoś nie słyszałem żeby hodowcy specjalnie narzekali ze tzw omski został zarejestrowany jako syberyjski. Wręcz przeciwnie, w Gdańsku na krajowej młodych w tym roku miałem pogadankę z kilkoma hodowcami - sędziami na temat omskich.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2016-12-20, 17:20   

Grzesiu, to fakty, nie spekulacje. Problem w tym, że chociaż jest to rasa rosyjska, to zarejestrowali ją w EE Niemcy, na długo zanim do EE przystąpiła Rosja. Podobnie wygląda sytuacja z naszym rysiem, którego w EE zgłosili Niemcy, pozmieniali i zdeformowali według swojego gustu, nie licząc się z nami - właścicielami rasy. W 2014 rozmawiałem na ten temat z kilkoma osobami z kierownictwa rosyjskiego związku i z czołowymi rosyjskimi hodowcami, ale sprawa upadła, a przynajmniej odsunęła się w czasie z powodów, które podałem powyżej. Później przestałem się już tą sprawą zajmować, ale ponieważ do tej pory nic w EE nie wyprostowali, więc na razie utrzymuje się stan dotychczasowy. Florczuk rzeczywiście od wielu lat hoduje postawne i osiąga super wyniki, ale w omskich ( czy też "syberyjskich") najlepszy ostatnio jest Wasil. Wygrał krajową w Kielcach i kilka lokalnych wystaw, m.in. w Białymstoku, gdzie konkurencja w rasach wschodnich jest największa.

robixxx

Otrzymał 30 piw(a)
Wysłany: 2016-12-20, 17:55   

Miło jest uzyskać odpowiedż na pytanie a przy tym jeszcze dowiedzieć się czegoś ciekawego. Myślę ,że w Kielcach będzie można coś kupić lub nawiązać kontakt z hodowcami .

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2016-12-20, 21:07   

W Kielcach, o ile oczywiście ptasia grypa nie zepsuje wystawy, powinna pojawić się czołówka w rasach wschodnich. O ile nie nastąpi nic nieprzewidzianego, będę tam osobiście, możemy się spotkać np. przy klatkach i na żywo pogadać.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2016-12-20, 22:33   

Krzysiek no nie mogę się za bardzo z tobą zgodzić. Abstrahując już od stosunków pomiędzy rosyjskim ZW a EE bo mamy informacje z innych źródeł, to chciał bym Ci przypomnieć ze na krajowej w Kielcach to P. Florczuk w syberyjskich był 1 a Wasil 3. Pamiętam bo akurat mi przyszło liczyć kolekcje. Janusz z resztą sędziował :)
A co do walki rosyjskiego zw o rasę czysto rosyjska która zawlaszczyli Niemcy to masz absolutną rację. Wydymali ich szkopiny jak nad Rysiem niestety

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2016-12-21, 00:00   

Grzesiu, co do punktacji w Kielcach nie będę się sprzeczał, obaj mają świetne ptaki, zresztą w tym roku też na krajowej obaj raczej będą swoje ptaki wystawiali, o ile ptasia grypa planów wystawowych nie zepsuje. Sędziował rzeczywiście p. Marchelski, co do jego oceny raczej wątpliwości mieć nie można, bo zna się na rzeczy jak mało kto w Polsce.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2016-12-21, 11:03   

Podsumowując całą dyskusję to szkoda, że Szkopiny robią takie brzydkie rzeczy. Teraz zarówno my jak i Rosjanie mamy nauczkę, żeby nasze rodzime rasy strzec jak oka w głowie.
Zamknijmy dyskusję bo się "rozgadaliśmy" a mieliśmy tylko ocenić tutaj ptaki :)

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2016-12-21, 17:25   

Racja, a co do ptaków, co całkiem niezłe. Mnie się podobają.

Odpowiedz do tematu