Poprzedni temat «» Następny temat
grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2014-01-31, 12:06   

Krzysiek G, no absolutnie nic z nazewnictwa ani angielskiego ani niemieckiego nie wskazuje na długość dzioba. Kuriozalna pomyłka. Moja propozycja jest taka jak Twoja:
Angielski lotny długolicy
Angielski lotny średniolicy.
I może wreszcie kolegium sędziów zacznie organizować więcej szkoleń dla sędziów z ras przy których są największe pomyłki.
Postaw piwo autorowi tego posta

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2014-01-31, 12:40   

grzegorzk1979 napisał/a:
Krzysiek G, no absolutnie nic z nazewnictwa ani angielskiego ani niemieckiego nie wskazuje na długość dzioba. Kuriozalna pomyłka. Moja propozycja jest taka jak Twoja:
Angielski lotny długolicy
Angielski lotny średniolicy.
I może wreszcie kolegium sędziów zacznie organizować więcej szkoleń dla sędziów z ras przy których są największe pomyłki.
Raczej długilicy i krótkolicy. short faced to krótkolicy.Kiedyś w pewnej książce, ale nie pamiętam w której spotkałem się z innym nazewnictwem. Short faced określony był jako krótkodzioby a long faced jako wydłużonogłowy. Nie wydało mi się to jednak tak trafne jak długolicy i krótkolicy.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2014-01-31, 14:37   

Krzysiek G, masz rację, miałem na myśli krótokolicy a nie średniolicy.
To tłumaczenie z którym się spotkałeś jest również nieprawidłowe bo zaprzecza jedno drugiemu. Oba określenia różnią się właśnie słowem short czyli krótki i long czyli długi i nie mają nic wspólnego z dziobem jeżeli chodzi o tłumaczenie a jeżeli autor miał na myśli długość dzioba to powinien użyć innego słownictwa ale to już temat na dłuuugą pogawędkę. Zastanowię się nad tym czy nie przenieść naszej dyskusji do innego osobnego tematu. dyskusji na temat nazewnictwa, spolszczania nierzadko bezpodstawnie nazw itp.
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
just
foton 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2014-01-31, 17:13   

grzegorzk1979 - " a skąd Pan zaciągnął te nazwy w języku Angielskim ? "
Nazwy nie trzeba zaciągać, bo są napisane w wykazie ras zarejestrowanych w Federacji Europejskiej /EE/ pod numerami: Short EE 0832, Long EE 0830 i 0831 bo jest bosy i łapciasty.
Wzorce polskie są od 2001 roku z tymi nazwami, i gdybym po wystawie warszawskiej tego nie wykrył i nie ujawnił to by dalej tak było pewnie następne 10 lat.

A co jest z wzorcem białogłówki angielskiej?

A uwagi i wnioski proszę kierować do Kolegium Sędziów i Komisji Standaryzacyjnej, a nie do mnie, bo ja i tak za dużo robię dla Związku jako nie członek Związku.

Pozdrawiam

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2014-01-31, 17:46   

Nie jestem za rasami angielskimi zbytnio na bieżąco. Czy ta białogłówka to nie jest jedna z odmian długolicych ( long faced)?

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2014-01-31, 18:46   

foton, rozumiem. Myślę, że niejeden jeszcze taki pączek zostanie wychwycony. Co do komisji standaryzacyjnej to nie będę się wypowiadał. Szczególnie po tym jak został zarejestrowany wzorzec turczyna, którego historia opisana we wzorcu jest naciągnięta jak guma w majtach a sam wzorzec jest niezgodny z opisami historycznymi tego pięknego gołębia.
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2014-01-31, 18:47, w całości zmieniany 1 raz  

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2014-01-31, 22:03   

Po przeczytaniu wielu opisów historycznych doszedłem do wniosku, że najprawdopodobniej turczyn jako rasa ... po prostu nigdy nie istniał. Opisywano tak najprawdopodobniej różne rasy: praskie krótkodziobe,dawne drobne indiany niemieckie, brodawczaki polskie, nawet maściuchy.Co ciekawe,w żadnym ze znanych mi opisów nie jest przedstawiona rycina tego legendarnego ptaka. Zwolennicy turczyna z czerwoną brwią jako przykład podają opis i rycinę Władysława Chwałka. Problem w tym, że opis jest, ale rycina mająca przedstawiać turczyna została skopiowana z książki Gustawa Priitza, starszej o ok. 50 lat niż artykuł Chwałka i przedstawia w oryginale nie turczyna, lecz dawnego małego indiana niemieckiego.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2014-01-31, 23:31   

Krzysiek G, nie wiem czy czytałeś artykuł Pana Zbigniewa G. na temat turczyna w Biuletynie nr 59. Tam jest wszystko dokładnie opisane. Inwencje rasotwórcze niektórych hodowców i decydentów przyprawiają o ból głowy. Przespali moment w którym Niemcy przywłaszczyli sobie naszą bodaj jedną z najstarszych ras mianowicie Rysia zajmując się właśnie forsowaniem naciąganych ras rzekomo polskich. Tyle w tym temacie.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2014-02-01, 00:21   

Wiem, pan Gilarski też forsuje własną formę turczyna, zresztą moim zdaniem najbardziej zbliżoną do gołębi zwanych turczynami, jakie pamiętam z dzieciństwa.O nowych polskich rasach już wyraziłem swoje zdanie na początku tematu. Zapomniałem tylko o krymce kujawskiej. Rasa wcale nie nowa, ale dopiero na wystawie krajowej było widać w jak opłakanym jest stanie. Mój kolega, który 40 par krymek kujawskich ma specjalnie na mamki dla krótkich , najgorsze ptaki w gołębniku ma o wiele lepsze niż te pokazane w Kielcach. W większości były to miksy z krymką polską lub marne krymki polskie głądkogłowe starego typu. Obraz nędzy i rozpaczy dopełniły listonosze. Przeważnie średniaki i ptaki słabe a już na kolana powalił mnie biały rynkowy pocztowy, taki za góra 10 zł, oceniony jako listonosz polski i to z oceną 94 pkt!

adi 

Wysłany: 2014-02-01, 18:34   

Pytanie do Krzyśka odnośnie kaliskich białych czy pył to pokaz czy ktoś wystawiał i jeśli masz katalog to mógłbyś napisać kto i nr tel.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2014-02-01, 20:31   

Były wystawiane i oceniane.Szkoda, ze tylko sześć sztuk było. Jeden hodowca. Sztork Zygmunt.Adres: Końskie ul. Gimnazjalna 6 tel. 600 282 782 , z kieleckiego związku.Niestety nie dało się pogadać, a szkoda. Piękne ptaki. A jak Twoje? Sławek mówił mi w Poznaniu że coraz lepiej Ci idzie. Gdybyś miał samiczkę kaliską na zbyciu to biorę, bo mam dwa wolne samce. Też mnie wzięło na naszą miejscową rasę.

adi 

Wysłany: 2014-02-01, 21:17   

W tej chwili 21 par dość wysokiej klasy i 3 wolne samce ciężko coś zdobyć dobrej klasy czasami coś pojawia się jeszcze w Łodzi ale rzadko u nas w Kaliszu oprócz mnie ma jeszcze Pan Staszek Borowski też koło 20 par a tak poza tym lipa. Co ciekawe w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie Kaliskimi białymi Może rasa jeszcze wróci do łask.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2014-02-01, 21:54   

U mnie na razie dwie pary i dwa wolne samce.

syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2014-02-02, 10:10   

Ten hodowca mieszka 20km od mojego miejsca zamieszkania,wiem gdzie mieszka.

adi 

Wysłany: 2014-02-02, 11:01   

Dużo ma kaliskich?

Odpowiedz do tematu