Poprzedni temat «» Następny temat
Motyl 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 2016-11-21, 19:38   

Dokladnie zgadzam sie z tobą jak by na to nie patrzeć to dolnoślaski bialy i bocian prosty to ten sam czas powstania rasy i według mnie zasługuje tak samo na swoje miejsce rejestrze a nawet jesli o mnie chodzi to bocian prosty przy dolnośląskim jest o wiele ladniejszy wdzieczniejszy i pieknie bie sie prezentuje, Grzesiu ja wiem ze ty jesteś przeciwny moim bocianom
<nerwus> <lol> ale mowie ci sprezentuj ci w przyszlym roku pare mlodych to sam sie w nich zakochasz 😍😁
Postaw piwo autorowi tego posta

Motyl 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 2016-11-21, 20:06   

No czy nie piekny 😁

IMG_20161121_200312.jpg
Plik ściągnięto 40 raz(y) 1,39 MB

IMG_20161121_194938.jpg
Plik ściągnięto 19 raz(y) 1,47 MB

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2016-11-21, 21:20   

Znalazłem kiedyś, ale nie pamiętam już, w jakiej gazecie, opis powstawania dolnośląskich łapciatych, było tam też sporo o bocianie prostym. Kiedyś, jeszcze w latach 80-tych, stolicą tej formy bociana był Wrocław, po roku 1990 największym ośrodkiem hodowlanym stała się Warszawa i okolice. rasa przeżywała wzloty i upadki, normalnie, jak to z gołębiarską modą bywa. Bywało, że za niezłe bociany trzeba było płacić po kilkaset złotych za sztukę, ale pamiętam i taki okres, kiedy robiły za mamki i całkiem sensowne można było dostać parę za 30- 50 zł. Teraz znów moda na nie wraca, więc sensowne by było stworzyć wzorzec i rasę zarejestrować. Co ciekawe, od kilku lat ta forma bociana jest popularna w Rosji, są nawet regularnie wystawiane na tamtejszych wystawach.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2016-11-21, 22:46   

A ja mam dwa pytania. Pierwsze to skoro jest to pierwotna forma wyjściowa dla DBŁ to dlaczego akurat zarejestrowali tego z bardziej okrągłą głową ? I drugie to ile cech różniących danego gołębia od już istniejących ras musi być wykazane aby gołąb ył uznany za odrębną rasę ?
Wiesz Krzysiek mie jeden "stary" fachowiec kiedyś powiedział, że jeżeli pierwszy lepszy hodowca podchodzi do klatki z dwoma eksponatami i widzi dwa różne gołębie to można z czystym sumieniem przyjąć, że są to dwie odrębne rasy a jeżeli podchodzi do eksponatów i nie widzi większej różnicy to jest to ten sam gołąb tylko różnych klas.
Ja widzę dwa gołębie tej samej rasy z czego jeden ma kwadratową głowę a drugi okrągłą i poza tymi różnicami długo długo nic to jest to ta sama rasa tylko jeden z nich ma nieprawidłową budowę głowy.
Cytując pewnego jegomościa "Odkrycia i wynalazki, czyli inwencji rasotwórczej naszych hodowców ciąg dalszy"
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2016-11-21, 22:48, w całości zmieniany 2 razy  

Motyl 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 2016-11-22, 07:32   

O nie nie Grzesiu tu sie z tobą nie zgodze 😊 nie tylko glowa plaski odrazu sie odróżnia sa inaczej zbudowane drobnieksze smukłe dłuższe cienkie szyje ja jak patrze na nie to bialy labciaty bardziej bym je porownal do garlacza a prosty do pdl

Rest

Wysłany: 2016-11-22, 08:48   

Szczerze popatrz na obrazek wyzej co wrzuciles masz tam bociana warszawskiego i niemieckiego i twoj bocian niemiecki jest tej samej smuklosci co bocian warszawski

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2016-11-22, 13:44   

Rafał mnie uczono, że jedną rasę od drugiej musi odróżniać co najmniej 3 cechy i to duże cechy a ja ich tu nie widzę. Głowa ? ok jest inna ale na czym polega ta inność ? W sumie mogę sięzgodzić,że głowa to jedna cecha ale i tak z przymrużeniem oka. Budowa, ta sama, to że szyje mają dłuższe czy krótsze nie oznacza że budowa jest inna. Widziałem tych bocianów tzw kostkowych i DBŁ na prawdę dużo i nadal twierdzę, że jest to ten sam fenotyp gołębia.
jak udoskonalą go do tego stopnia, że gołym okiem odróżnię dwie rasy to chylę czoła.
Ten, co o nim pisałeś, że zaśpiewał jak żyd za babę za "kostkowe" to jest człowiek, którego dobrze znam i wiem mniej więcej jak się ma ta "nowa rasa" i na razie jest w powijakach a 80% ptaków pochodzi z hodowli DBŁ i nadal są używane do pracy nad DbŁ. A co zostanie to golą za grubą kasę. Pytanie za 100 punktów :)
Dlaczego taki bocian "kostkowy" kosztuje czasem krocie a dobry DBŁ "grosze"

Motyl 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 2016-11-22, 18:53   

Rest u mnie nie ma bocianów niemieckich 😉, a maslowe ktore sa u mnie tak jak Grzesio wczesniej zauważył maja zlamane glowy i juz są przerubkami w kierunku prostej glowy dlatego sa bardziej podobne smukle i td mam tu zdjecie maslowego z wystawy i widac dobrze ruznice miedzy prostym a masłowym

Screenshot_20161107-203849.png
Plik ściągnięto 20 raz(y) 1,01 MB

Screenshot_20161107-203949.png
Plik ściągnięto 24 raz(y) 1,14 MB

Motyl 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 2016-11-22, 19:13   

Grzesiu ale co do tego dlaczego ceny tych golebi sa takie jakie są to sam sie zastanawiam ale szczerze mówiąc mysle ze to dlatego ze takich naprawde ladnych jest wbrew pozorom malo a dolnoslaskich troche jest jak ostatnio bylem w zwoleniu to bylo 4 bociany proste i 40 dolnoslaskich i tonawet fajnych nawet sie zastanawialem nad taką parą

Motyl 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 2016-11-22, 20:10   

A tak poza tym wszystkim to szkoda ze nie da sie tak jak na starym forum na czacie pogadać
🙁

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2016-11-22, 21:19   

Nie wszystko co nie ma wzorca to pospolity kok. Bociany proste , błędnie zwane kostkowymi lub "niemieckimi", jak powyżej, to rasa o utrwalonym fenotypie , hodowana w tej formie od co najmniej 30 lat, jeśli nie 40. Dlaczego nie tą formę a taką, jaka występuje we wzorcu wybrali twórcy rasy DBŁ, odpowiedź jest prosta - taka a nie inna forma właśnie im się podobała. Gdyby "moc decyzyjną" mieli hodowcy bociana prostego, sytuacja wyglądała by odwrotnie. Sytuacja taka dotyczy nie tylko bociana, ale i białogona łapciatego czy orzełka. Są to rasy nieuznane, wzorca nie mające, co nie zmienia wcale faktu, że mają swoich wiernych zwolenników i dobre osobniki tych ras kosztują nie mniej niż niezłej klasy krótkodzioby. Podobnie wygląda sprawa z tzw. pocztowymi staropolskimi. Mam tych gołębi nie licząc nadwyżek 120 par hodowlanych i rzadko sprzedaję ptaki taniej niż 100 zł za sztukę, a bywa że 2 lub 3 razy drożej. Gdy potrzebuję - kupuję i też płacę. Dwa lata temu za samca zapłaciłem 375 zł + 64 zł za przesyłkę. Powiedział by ktoś - nie ma wzorca to kok. Może i kok, ale swój urok i wiernych fanów ma, więc co stoi na przeszkodzie, by takiego "koka" hodować.

Rest

Wysłany: 2016-11-22, 22:39   

Pokazales bardzo niklej klasy bociana warszawskiego sam mam w miare dobre a pokazujesz tak niklej klasy golabka jako przedstawiciela tej rasy zeby porownac jak to sie rozni ..

Motyl 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 2016-11-23, 17:39   

Rest ta karta ocen jest od tego golebia skoro jest niskiej klasy to czemu go tak sedziowie ocenili, mi tez bardziej podobaja sie te co mam ale pokazalem ci jak powinien wygladac wlasnie wzorcowy osobiscie uwazam ze ladniejsze sa te ktore mam bo postawe i wyglad maja jak bocian prosty ale jak by nie patrzec jednak ten na zdjeciu jest prawidłowy

Motyl 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 2016-11-23, 17:53   

Tu masz jeszcze jednego dla porownania z wystawy w Giżycku

IMG_20161123_175059.jpg
Plik ściągnięto 37 raz(y) 220,39 KB

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2016-11-24, 20:07   

Krzysiek G, no raczej nikt tutaj nie napisał, że jak nie ma wzorca to kok. Temat kręci się wokół różnic rasowych. Komu jak komu ale Tobie nie muszę tłumaczyć zasad rejestracji nowej rasy :)
A co do białogona łapciatego to absolutnie się nie zgodzę, bo wzorzec na niego jest tylko nie nasz i u nas w katalogu nie występuje. Owszem jest bosy białogon, wydawać by się mogło "dumnie" dla mnie brzmiącej nazwie Białogon Radomski ale dumny z tego nie jestem. Powinien być Białogon polski ale na pewno nie łapciaty, bo tak jak by stawakowi dorobił buty :)

Odpowiedz do tematu