Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: slaby1986
2010-03-05, 10:47
budapeszt 

Otrzymał 11 piw(a)
Wysłany: 2012-03-11, 22:16   

Witam co do wywarów to stosuje wywar z pokrzywy, ocet jabłkowy też ale rzadko i nie stosuje go w trakcie karmienia młodych Podaje miód z wodą czosnek z wodą, cebule posiekaną.
Postaw piwo autorowi tego posta

justysia2606
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-21, 15:42   

No to ja podam kilka przepisów:

Mniszek lekarski [ Taraxacum officinale ], tzw. mlecz.
Działa odtruwająco, oczyszczająco i wzmacniająco na organizm. Substancje czynne znajdujące się w mniszku pobudzają działanie wątroby i nerek dlatego jest on stosowany do leczenia schorzeń , w których należy usuwać toksyny z organizmu. Korzenie mniszka jedzone na surowo lub suszone i użyte do przygotowania herbatki ,mają działanie oczyszczające, wspomagające trawienie, działają napotnie i moczopędnie. Rozrzedzają krew i są uważane za doskonały środek przeciw zagęszczeniu krwi.

Herbatka z mniszka

Jedną kopiastą łyżeczkę od herbaty korzeni zalać ¼ l. zimnej wody. Następnego dnia ogrzać do wrzenia i przecedzić. Jedna łyżka ekstraktu z mniszka na dwa litry wody raz w tygodniu. Napój ten stymuluje prace gruczołów i oczyszcza krew. Powoduje wzrost formy, korzystnie wpływa na funkcje hormonalne u rozpłodowców.

Pokrzywa zwyczajna [ Urtica dioica ]

Cała roślina ma właściwości lecznicze. W fitoterapii wykorzystywana jest jako środek ‘’czyszczący krew’’
Ze względu na jej właściwości usuwania chlorków oraz mocznika z krwioobiegu. Wykazuje także działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Może być stosowana w terapii stanów zapalnych dróg moczowych i przewodu pokarmowego. Jest również pomocna w leczeniu chorób reumatycznych oraz jako lek moczopędny. Działa osłaniająco na skórę np. podczas pierzenia ptaka.

Herbatka

Jedna łyżka suszonej pokrzywy na jeden litr wody. Zalać wrzątkiem i zostawić 20 min do naciągnięcia.

Czosnek [ Allium ursinum ]

Jest to naturalny antybiotyk o dużej sile działania bez skutków ubocznych. . Ma bardzo szerokie spektrum działania. U gołębi podawanie soku i olejku czosnkowego działa stymulująco na procesy przemiany materii, pomaga w wydalaniu substancji szkodliwych. Działa grzybobujczo i bakteriobujczo.

Preparat czosnkowo cebulowy

5 dużych czosnków
5 dużych czerwonych cebuli
0,7 l octu jabłkowego
0,5-1 litra miodu spadziowego
Wszystkie składniki razem wymieszać

Olej czosnkowy

Obrać 25 dkg. czosnku drobno posiekać zalać litrem oleju [ słonecznikowy, sojowy – najlepiej z pierwszego tłoczenia ] Wszystko razem wymieszać zlać do ciemnych butelek i odstawić w ciemne miejsce na 2-3 tyg.

Na drogi oddechowe (bardzo polecam)

Jedna duża główka czosnku, 50 g. wódki. Łupinę czosnku, [ skórkę główki ] i ząbki drobno posiekać
I zalać alkoholem. Używać 20 kropli na jeden litr wody dwa razy dziennie przez okres 4-5 dni, dwa dni przerwy i znowu podać.

Sok

Pół kilograma czosnku rozgnieść i zmiksować z jednym litrem ciepłej wody, dodać 200 g. glukozy
Włożyć do lodówki po 24 godz. Przelać do butelek z ciemnego szkła. Przechowywać w suchym oraz
ciemnym miejscu.
Podawać jedną łyżeczkę na jeden litr wody lub dwie łyżeczki na jeden kilogram karmy.

Nalewka

10 dkg. czosnku na pół litra wódki. Czosnek rozdrobnić zalać wódką i odstawić na dziesięć dni
Często potrząsać. Po dziesięciu dniach zlać do butelek i przechowywać w ciemnym suchym
miejscu.

Okres pierzenia

Jeden litr octu jabłkowego, pół kg. Miodu i 20 dkg. czosnku .Ocet podgrzać do temperatury 20
stopni. Dodać miód, i drobno posiekany czosnek ciągle mieszając. Całość włożyć do ciemnego i
chłodnego miejsca, a po dziesięciu dniach przecedzić i zlać do butelek z ciemnego szkła.
Podawać jedną łyżkę stołowa na jeden litr wody codziennie w czasie pierzenia. Później możemy
podawać jeden dwa razy w tygodniu.

Róża dzika

Stosowana jest jako surowiec witaminowy. Dzięki dużej zawartości witaminy C.
Może być wykorzystywana jako źródło tej witaminy w leczeniu przeziębień.
Owoce zawierają taninę, glukozę, tamują krwawienie działają moczopędnie i oczyszczająco.
Stosujemy przy ogólnym osłabieniu, nieżytach dróg trawiennych, stanach pobudzenia nerwowego, glistach.

Napar

30 owoców zalać trzema litrami wody. Gotować dwie minuty, odcedzić i podawać do picia
Doskonale działa jako regulator przemiany materii.

Cebula [ Allium cepa ]

Cebula pomaga utrzymać zdrowie i długowieczność. Działa wzmacniająco, bakteriobójczo,
pobudza popęd płciowy wspomaga nerki, wątrobę, pomaga w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Działa przeciw robakom.

Biegunka

Garść łupin z cebuli gotować przez 10 minut w litrze wody podawać do picia aż do ustąpienia
dolegliwości.

Trzy cebule gotować w litrze wody przez dwie godziny. Po ostygnięciu podać do picia
Cebula hamuje proces pierzenia.

Jedna średnia cebula czerwona utarta i moczona dwanaście godzin w 5 litrach wody, podawać
Do picia jeden raz w tygodniu skutecznie hamuje wypadanie lotek. Sok można podać na pokarm.

Syrop na drogi oddechowe

Pokroić dwie cebule posypać cukrem najlepiej trzcinowym po 2 dniach gdy wytworzy się syrop
możemy stosować podając jedną łyżkę na dwa litry wody.

Narazie tyle. Mam więcej przepisów mam w moim "magicznym zeszycie".
Przepisy pochodzą bodajże ze starej gołębiarskiej książki, którą wypożyczyłam kilka lat temu, jednak nie pamiętam autora. Mam nadzieję, że się przydadzą a jak znajdę resztę to też tu zamieszczę. <rotfl>

Przepisy pochodzą ze stron.
http://www.fijak.gorzowwlkp.pl/ziola.html

sebacha95 

Otrzymał 30 piw(a)
Wysłany: 2012-04-21, 17:28   

justysia2606 dzięki mi się bardzo spodobały niektóre przepisy:)

syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2012-04-21, 19:06   

Ja też mam te przepisy 12 stron zobaczę czego nie dopisałaś i dodam. Co do pokrzywy używam herbaty expresowej ,ale latem naturalnie uzbieram trochę.

justysia2606
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-21, 19:15   

syrtyr, miałam gdzieś napary z warzyw takich jak pietruszka, seler coś w tym stylu ale za cholewe nie mogę znaleźć mojego starego zeszytu. Wstaw co uważasz za najlepsze przepisy a ja coś może jeszcze znajdę :) Tak tak ja też latem wolę świeżą pokrzywę, a że mam jej wokół domu multum to i na zimę ususzę sporo :)

syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2012-04-21, 21:29   

sałata ma działanie oczyszczające organizm pobudza trawienie,poprawia pracę wątroby oraz krążenie.
Napar na drogi oddechowe
1 łyżeczka nasion na 1l wody

Pietruszka

Zawiera duże ilości wit C i prowitaminy A. Posiada działanie wzmacniające, poprawia trawienie, niszczy pasożyty jelitowe , biegunki.

Pasożyty

Nać pietruszki. korzeń selera, fiołek trójbarwny gotować 3 min w 0,2l wody pozostawić na 15 min do naciągnięcia

Biegunki

25gkorzeni pietruszki 1g skórki pomarańczowej 1g skórki grejfrutowej, gotować w 1l wody aż pozostanie 0,5l wody > po ostygnięciu podać do picia.

Odwar

25dkg pietruszki z dodatkiem kory dębowej podawac w ilości 200ml na 1l wody aż do ustąpienia dolegliwości

seler

działa wzmacniająco wzbogaca org. w minerały .Zawiera wit. A oraz prowitaminę A,B1,B2, B6,PP,E,C, tłuszcze , białka, aminokwasy , microelementy. Niszczy bakterię i grzyby w żołądku , jelitach.

Nalewka

Pokrojone liście umieszczamy w butelce z ciemnego szkła i zalac spirytusem. Po dwóch tygodniach zlać i zalać podobnie wódką.Następnie po 2 tygodniach łączymy obydwie nalewki .Podawać 1 łyżeczkę na 1 kg karmy.

Jest jeszcze trochę tego : rabarbar , czarna porzeczka itd.

kamilorlik 

Otrzymał 6 piw(a)
Wysłany: 2012-04-22, 09:50   

Witam ja też podam jakieś przepisy te co mam zapisane :

Przykładowy przepis na taką miksturę:
-2-3 marchewki
-2 cebule białe
-2 cebule czerwone
-1 głowka czosnku
-1 buraczek czerwony
-2 pietruszki
-1 seler
-1 pora
-1 jabłko
miksujemy a następnie dodajemy 2-3łyżki miodu oregano i zalewamy octem jabłkowym 2-4 łyżek,mieszamy.
Przechowujemy w zakręconym słoju w ciemnym chłodnym miejscu.
Używamy na bieżąco podając to na karmę 2 razy w tygodniu posypując drożdżami,sproszkowane zioła quikor,mieszanka mineralna i inne w/g upodobań dodatki

Pocięte świeża natka pietruszki, selera, sałata, liście buraczków(botwinka), karczocha mlecza

Sporządzanie:Umyte liście wyżej wymienionych warzyw pokroić na małe kawałki lub też przypiąć do ściany gołębnika w całości ta by gołębie mogły je dziubać.Podawac 3-4 razy w tygodniu zawsze świeże.Gołębia najlepiej smakuje sałata lekko przerośnięta.

Granulat:
Pocięte i wysuszone kawałki marchwi, buraczków, pietruszki, jabłek,selaera,

Sporzadzanie:umyte warzywa pokroić w kostkę 0,5 na 0,5cm i położyć na silnym słońcu lub w piekarniku do niecałkowitego wysknięcia aby owoce były jeszcze lekko miękie..Przechowywac w ciemnym suchym miejscu.Najlepiej sporządzać ilości niewielki na okres 1 tygodnia.Odmierzyć taką sama ilość granulaty i podawać codziennie z karmą.

Mati100 
W. wschodniopruskie

Otrzymał 136 piw(a)
Wysłany: 2012-08-07, 14:32   

Przepis na olej czosnkowo-cebulowy
Składniki:
-3 główki czosnku
-2 cebule
-litra oleju
-litrowy słoik
Czynności:
Czosnek obrać. Ząbki pojedynczo dusić w maszynce do czosnku. I tak aż zdusisz wszystko. Cebulę również obrać pokroić na kawałki tak aby zmieściło się w maszynce i podusić. Zalać to olejem do pełna i zamieszać.Odstawić na 6-7 dni w ciemne miejsce. Po tym czasie odcedzić olejek ,a tą papkę z czosnku i cebuli wywalić.

Mischel26 

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2012-08-07, 14:56   

A jak to się podaje ??

Mati100 
W. wschodniopruskie

Otrzymał 136 piw(a)
Wysłany: 2012-08-07, 15:31   

1 łyżka stołowa na 1 kg karmy:)

Bitek 

Otrzymał 38 piw(a)
Wysłany: 2012-08-07, 15:32   

Mischel26, lejesz na karme, od Matiego słyszałem że podaje na 1kg łyżke stołową.:)

Mischel26 

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2012-08-07, 15:52   

Bo ja zawsze kupuje gotowy a czy jest przepis na jakiś preparat o podobnym dzialaniu tylko żeby mieszało się go z wodą ?? Bo wiadomo że w karmie idealnie się nie wymiesza tego oleju.

Happek 

Otrzymał 309 piw(a)
Wysłany: 2012-08-07, 20:14   

Do wody podaje się ocet jabłkowy a nie czosnkowy.
Ja na karmę olejek mieszałem w taki sposób że w wiaderko sypałem daną ilość karmy na to odpowiednią ilość olejku czosnkowego i machałem, trząchałem itd tym wszystkim, na koniec karma była idealnie obtoczona olejkiem, a bynajmniej dużo lepiej niż poprzez polanie po wierzchu.

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!

Happek/Szaleniec

syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2012-08-07, 20:30   

Mischel26 napisał/a:
Bo ja zawsze kupuje gotowy a czy jest przepis na jakiś preparat o podobnym dzialaniu tylko żeby mieszało się go z wodą ?? Bo wiadomo że w karmie idealnie się nie wymiesza tego oleju.

Olejek czosnkowy ma taka konsystencje że wymiesza sie idealnie, każde ziarnko jest błyszczące, bynajmniej ja tak mieszam że jest ok.

Mischel26 

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2012-08-07, 21:52   

Cytat:
Do wody podaje się ocet jabłkowy a nie czosnkowy.

Również dodaje ocet jabłkowy obecnie z dodatkiem miodu ale mój olej czosnkowy jest strasznie gęsty i pisze na ulotce że na 1 kg karmy jedną "małą" łyżeczke i to chyba dlatego jest żle wymieszane.

Odpowiedz do tematu