Poprzedni temat «» Następny temat
skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2013-07-31, 21:34   błona na jajach zamiast skorupki

Witam
Słyszałem o problemie stosowałem już niektóre porady, ale nic nie pomaga. Już trzeci raz samica krymki hamburskiej znosi mi jaja w błonie.

-1 lęg- jajo całkowicie w błonie (jaja się rozlały)
-następne jaja po 2tyg. i połowa jaja w błonie a połowa w słabej skorupce
-kolejne jaja po następnych 2 tyg. i znowu to samo chociaż już troszkę lepiej 75% skorupki 25% błony (jajo lekko się wgniotło)

dodam, że non stop podaje gryt, ptaki są na wolnym oblocie, witaminy dodaje do wody (biosupervit) + glukoza Natural, na karmę sypię DOLFOS LĘGI
karmię gotową mieszanką dla krótkodziobów bez kukurydzy i grochu

Teraz zaczynam podawać skorupki jaj. Dadam że tylko z tą jedną samica jest problem. Znacie może jakieś tabletki na nośność dla samic, aby uzupełnić jej niezbędnych składników?

Chyba wybiorę się z problemem do weta...
Postaw piwo autorowi tego posta

lewy 

Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 2013-07-31, 22:21   

czegoś jej brakuje jakiś witamin a dajesz gryt i ememke
:)

Mikuś 

Otrzymał 92 piw(a)
Wysłany: 2013-07-31, 22:42   

Też miałem taki problem z krymka polską. Podałem paszę dla kur niosek i pomogło. Ale myślę że dodanie do gritu kredy pastewnej dało by ten sam efekt ;) .

skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2013-07-31, 23:32   

gdzie zakupię ta ememkę i jaką ta witamina ma pełną nazwę a także gdzie dostanę ta kredę pastewną?

marcelolsztyn 

Otrzymał 9 piw(a)
Wysłany: 2013-08-01, 07:57   

przeczytaj to
http://www.portalweteryna...-kur-136,3.html

GARLACZ.PL 
lubie to ;[

Otrzymał 56 piw(a)
Wysłany: 2013-08-01, 07:58   

a ta samiuca ilu letnia , od kogoś ją zakupiłeś ? jak wcześniej z niej ty lub poprzedni właściciel zrobił kurę nioske to się troszkę mogła zurzyć skoro inne ptaki nie mają takich problemów,u mnie jedna samica w marcu zniosła miękkie jaja i dopiero kilka dni temu zniosła kolejne jajca twarde ale skorupka jest taka matowa i blada. nawet nie wiem czy zalężone nie sprawdzałem jeszcze,jej kolerzanka zakupiona u tego samego pana hodowcy wogóle nie znosi jaj.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2013-08-01, 11:54   

skun871, zamiast ememki proponuję Dolfos lęgi. Zdecydowanie lepszy, ma więcej składników. A samej samicy podaj skorupki jaj kurzych mielone w młynku do kawy lub dobrze zmiażdżone. Szczyptę do dzioba raz dziennie z rana na "głodniaka"
Nie polecał bym Ci podawać wszystkim skorupek z jaj jeżeli tylko ona jedna ma taki problem, bo przewapnić można szybko i będziesz miał na odwrót, problem z kluciem pisklaków. Podaj wszystkim Dolfos lęgi a jej samej dodatkowo skorupy przez minimum 2-3 tygodnie co dziennie. Jeżeli nie ma innych objawów to ja bym się nie doszukiwał tutaj winy jakiś pasozytów wirusów, grzybów czy innej cholery.
Prawdopodobnie długotrwały zły sposób żywienia zrobił swoje.
Aha i co do gritów to kup z muszli grit najlepiej z dodatkowym wapniem, bo pewnie podajesz czerwony czyli samą cegłę. Od kredy pastewnej trzymał bym się z dala. To już lepsza jest szkolna :)

skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2013-08-01, 16:29   

DOLFOS LĘGI podaje odkąd zacząłem sezon lęgowy w tym roku,
skorupki jaj zaczynam od dziś podawać
do tego byłem u weta i zakupiłem od niego BIOTAN 3Z- dodatek mineralny

samica została zakupiona od użytkownika forum marct90, podobno nie miał z nią żadnych problemów i u niego niosła się normalnie w co trochę ciężko mi uwierzyć

Rafal1903 

Otrzymał 59 piw(a)
Wysłany: 2013-08-01, 16:49   

ja również podaje skorupki i myślę że to ma pozytywny wpływ ale ostatnio też gałaczka zniosła jajo w błonie ale to chyba przez to że nie dałem jej odpocząć a drugie było już dobre

marct90 

Otrzymał 21 piw(a)
Wysłany: 2013-08-01, 21:56   

dokładnie tak , samica a raczej cała para została kupiona u mnie, w tym roku mam po nich 2 młode, i problemu z jajkami nie miałem żadnych co mogę powiedzieć z ręką na sercu, u mnie jajka miała 3 razy i zawsze było ok, oprócz grytu nie daje żadnych dodatkowych witamin związanych z nośnością czy też twardością skorup, dla mnie ta sytuacja też jest niezrozumiała i krępująca.

skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2013-08-01, 22:31   

dzisiaj zakupiłem jeszcze DOLFOS dla kur niosek (będę rozrabiał z wodą i podawał indywidualnie tej samicy do dzioba) oprócz tego skruszone skorupki jaj

skusiłem się jeszcze i zakupiłem ta kredę pastewną
jak wyżej specyfiki nie pomogą to sięgnę też po tą kredę pastewną

KrysSz 
miłośnik ptaków

Otrzymał 427 piw(a)
Wysłany: 2013-08-07, 17:06   

skun871 napisał/a:
-1 lęg- jajo całkowicie w błonie (jaja się rozlały)
-następne jaja po 2tyg. i połowa jaja w błonie a połowa w słabej skorupce
-kolejne jaja po następnych 2 tyg. i znowu to samo chociaż już troszkę lepiej 75% skorupki 25% błony (jajo lekko się wgniotło)

Lęgi co 2 tyg? To też mało zdrowe, najlepiej dać im sztuczne jaja, niech samica trochę odpocznie bo to nie kura nioska(chociaż i one padają po nadmiernym eksploatowaniu).

skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2013-08-07, 19:37   

może trochę złego słowa użyłem w tym wypadku określając "lęg" - raczej miałem na myśli 1,2,3 zniesienie jaj odstęp co 2 tygodnie
sprawa wyglądała tak, że kupiłem tą parę krymek i marct90 twierdził, że samica była 3 miesiące bez samca więc czasu na odpoczynek miała w dostatku...
mimo takiej przerwy dziwne rzeczy się z nią dzieją
może i faktycznie powinienem dać jej więcej czasu na odpoczynek miedzy zniesieniem następnych jaj, ale wiadomo jak to jest -nowy nabytek to i w tym roku chciałbym chociaż jedna parę młodych od nich pociągnąć

faszeruję ja teraz obficie zmielonymi skorupkami z jaj, dolfos lęgi, do tego dokupiłem paszę dolfos dla kur niosek, gryt z mielonymi muszlami, troche kredy pastewnej

za kilka dni powinna znieść następne jaja
jeżeli nadal będzie błona to podstawie jej sztuczne aby sobie odpoczęła no i cóż może w przyszłym roku lęgi dla niej się zaczną ponownie

Happek 

Otrzymał 310 piw(a)
Wysłany: 2013-08-07, 19:43   

Wiem że znajomi osiągali sporo więcej zniesień niż 3 wykorzystując mamki bez odpoczynku samic (tzn odpoczynek tylko naturalny czyli zimą), przyczyna musi być głębsza lub jest konsekwencją dłuższego w czasie zaniedbania.

Żeby nie było nie pochwalam tego typu technik aby samice traktować jak kury nioski.

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!

Happek/Szaleniec

skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2013-08-15, 21:58   

Dałem im znieść kolejne jaja no i całkowita klapa.
Cała moja kuracja nic nie pomogła.
Podłożyłem sztuczne jaja niech sobie posiedzą... W tym roku już mogę zapomnieć o młodych po tej parze krymek, jeżeli sytuacja mi się powtórzy na wiosnę, to samica będzie chyba do ścinki

Mam jeszcze pytanie czy jest jakiś sens, aby oddać samicę do weta na jakieś badania? Może znachor się nią zajmie i wybada co jej dolega, bo skoro wsyztsko tej samicy zapewniłem a nadal jest problem tonie mam już pomysłu co robić...

Odpowiedz do tematu