Poprzedni temat «» Następny temat
dobielex1993 

Wysłany: 2017-01-24, 16:47   temat lotek

Witam mam trochę może głupie pytanie ale może tu się czegoś dowiem , więc chodzi mi o lotki u rasy białogłowki gumbińskie we wzorcu jest napisane od 3-6 i tu się rodzi moje pyt , czy jeżeli gołąb ma więcej tych lotek to źle ? czy oznaka im mniej lotek czyli np 3 jest lepiej niż gdy miał ich 6 ? i czy np w jednym skrzydle może ich być 3 a w drugim 4 lub 4 i 5 to jest też dobrze ? czy można znaleźć gołębia który z jednej i drugiej strony ma po 3 ?
Postaw piwo autorowi tego posta

Rest

Wysłany: 2017-01-24, 17:06   

Z tego co się orientuje to byle by mieściły się w przedziale 3 do 6 czyli może być 3 w jednym a w drugim 6

Mati100 
W. wschodniopruskie

Otrzymał 139 piw(a)
Wysłany: 2017-01-24, 18:28   

dobielex1993, najlepiej gdyby gołąb miał ten górny próg ilości białych lotek, automatycznie ptak lepiej wygląda i z tego co się orientuję jest lepiej punktowany. Nie wiem czy przy ocenianiu jest takie kryterium, któro mówi o tym, że ma mieć po równo lotek w jednym i drugim skrzydle, nie raz na kartach ocen rysi widziałem że sędziowie pisali sobie ilość lotek w jednym i drugim skrzydle, np. 6/7 czy jeszcze inaczej, więc pewnie ma to znaczenie. Ja gdy hodowałem białogłówki zawsze starałem się aby były "równe" pod tym względem, bo oczywiste jest że taki ptak prezentuje się lepiej.

dobielex1993 

Wysłany: 2017-01-24, 19:36   

Mati górny czyli 6 czy 3 ? :p

Mati100 
W. wschodniopruskie

Otrzymał 139 piw(a)
Wysłany: 2017-01-24, 19:53   

dobielex1993, miałem na myśli ten górny górny, czyli 6 :)

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-01-24, 21:24   

Zastanawiam się : a dlaczego nie 7 lub 8? Przecież u ras białolotych 6 lotek białych to przeważnie co najwyżej niezbędne minimum. 3 białe lotki to pójście na łatwiznę, tarcza z trzema tylko białymi lotkami jest nierówna. Poza tym - istotne jest, by ilość lotek w obydwu skrzydłach była równa, nie ma oczywiście mowy o przeplotach. Jeśli układ lotek jest 6/6 , ewentualnie 6/5, to dobrze, ale jeśli już 6/4 czy 6/3, to sędzia podczas oceny odejmuje punkty za rysunek. Teraz górna granica. Moim zdaniem nie powinien być karany punktaki ujemnymi ptak mający idealny układ białych lotek, czyli 7/7, ewentualnie 7/8 czy 6/7.

Mati100 
W. wschodniopruskie

Otrzymał 139 piw(a)
Wysłany: 2017-01-24, 21:31   

Krzysiek G, mnie też to zastanawia dlaczego od 3 do 6, z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej prezentowały się ptaki które miały po 7 lub 8 białych piórek.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2017-01-24, 23:35   

Krzysiek G, zacznijmy od tego, że białogłówka nie ma tarcz :) Jest to gołąb jednokolorowy o rysunku białogłowym i białolotym a nie tarczowym. U ras tarczowych jak na przykład u mewek nie przywiązuje się dużej wagi do liczby lotek białych, chociaż tak, jak napisałeś im więcej tym lepiej zarysowane tarcze. Nie uważam aby liczba minimum 3 lotek u ras białolotych była pójściem na łatwiznę. Gołąb ma być białoloty a nie tarczowy, więc to minimum 3 w zupełności wystarcza.
dobielex1993, odnosząc się do Twojego pytania to zgodnie z wzorcem gołąb ma mieć minimum po 3 a maksimum po 6 klotek białych 1 rzędu. Mniejsza bądź większa liczba to jest błąd w rysunku i sędzia zdejmuje punkty w zależności od różnicy. Tak samo jak jest różnica pomiędzy skrzydłami. Jeżeli jest większa niż 2 lotki to też gołąb otrzymuje punkty ujemne za rysunek. czyli jak za dużo to źle a jak za mało to też wada w rysunku :)

dobielex1993 

Wysłany: 2017-01-25, 15:42   

dziękuję Panowie bardzo mi pomogliście to jest dla mnie krok w przód w dalszej hodowli bo trochę nie wiedziałem jak mam zwracać na to uwagę :)

michał85n 

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2017-01-25, 18:15   

Kiedyś jakieś 10 lat temu byłem fascynatem białogłówki gumbijskiej i każdy hodowca którego odwiedzałem po białogłówki mówił że powinny mieć po obu stronach po 7 białych lotek.
Wiem że ciężko jest uzyskać po obu stronach równą ilość lotek ale praca przy tych gołąbkach cieszy.
Jeszcze jak by Cie sie udało wyhodować białogłówki które wywracają lub łamią na ogon to już bedzie rarytas.

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-25, 19:26   

Wywracające białogłówki gumbińskie starego typu z dłuższym dziobem tzw. wajskopy potrafią świetnie wywracać, wcale nie gorzej niż starodawne wywrotki " fajfry". Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej fikały czarne i czerwone, zresztą jest jeszcze kilka takich w hodowli mojego ojca. Ojciec hodowlą gołębi zajmuje się od lat 60-tych, hoduje głównie niemieckie wystawowe i śląskie tarczowe. Ptaki ma naprawdę z wysokiej półki, ale posiada również kilka par żółtych i wiśniowych białogłówek, winerki, krymki białostockie i PDL, oraz kilka ras lotnych z przeznaczeniem na mamki do krótkodziobych. Odkąd pamiętam zawsze miał wywrotne białogłówki - wajskopy.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-01-25, 21:52   

Wracając do ilości lotek, zastanawiające jest, że podobnie jak w przypadku innych ras o podobnym rysunku, takich jak muki ( mookee), koroniarz końcaty, garłacz słowacki, z roku na rok przybywa osobników mających coraz mniej białych lotek. Najdrastyczniej wygląda to u muki, w tej rasie coraz częściej trafiają się osobniki w ogóle bez białych lotek, lub mające od 1 do 3. Podobnie koncate, coraz więcej jest osobników mających po 3 białe lotki, ptaków mających po 6-7 praktycznie się niemal nie spotyka. Wśród białogłówek gumbińskich zawsze mniej białych lotek miały niebieskie i czerwone, ostatnio coraz częściej problem ten dotyczy czarnych. Jeszcze 10 lat temu białogłówki mające po 4, nawet po 5 białych lotek likwidowano bezwzględnie jako odpad hodowlany, a ceniono, jak to wspomniał powyżej Mariusz, osobniki mające lotek 7 lub 8. Teraz niestety takich się niemal nie spotyka, stąd pewnie zapis wzorca redukujący górną granicę białych lotek do 6. Co ciekawe, zawsze inaczej było z żółtymi białogłówkami, które często miewały białych lotek po 9-10, bywało że i więcej, wtedy białe były także lotki drugiego rzędu. teraz żółte też coraz częściej dotyka niezrozumiały dla mnie "zanik białych lotek". Nie wiem, czym to jest spowodowane, niemniej jest to stała tendencja i występuje to zjawisko powszechnie.

dobielex1993 

Wysłany: 2017-01-26, 02:35   

moje bialoglowki jesli chodzi o rysunek to tylko niebieska spelnia warunek lotek ma 5/6 , czarne mają 7/6 i 7/8 a czerwone maja 8/9 jeśli sie nie mylę , jedna moja czerwona wywija i robi wikolki :-)

foton 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2017-01-27, 11:14   

Obie rasy białogłówek są w EE zarejestrowane przez Niemców, więc możemy sobie tylko mówić. Wzorce są z 2001 roku, a więc stare.
We wzorcu białogłówki gąbińskiej, w dużych błędach nie ma wzmianki o ilości białych lotek, a więc nie ma to większego znaczenia przy ocenie sędziowskiej.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2017-01-27, 22:17   

foton, nie zgodzę się, że nie ma to znaczenia przy ocenie sędziowskiej. Jeżeli we wzorcu ujęta jest liczba lotek to każde odstępstwo od tego może być przez sędziego potraktowane jako błąd. Owszem jeżeli nie jest to wpisane w tzw duże błędy to "kara" za różnicę powinna być symboliczna, zaznaczająca fakt i (to moje osobiste zdanie) opisana na karcie.
Oczywiście ja jestem przeciwny punktowaniu za różnice w lotkach jeżeli nie są one wpisane w duże wady ale niestety znam wielu sędziów, którzy ujmują bodaj 1 punkcik za tą "wadę"
Chociaż z drugiej strony co ma zrobić sędzia jak ocenia ptaka z lotkami 3/7
Sam przy asyście miałem kilka takich przypadków, również przy białogłówkach.
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2017-01-27, 22:17, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu