Poprzedni temat «» Następny temat
dobielex1993 

Wysłany: 2017-01-27, 23:36   

U bialoglowek chyba Najwazniejsza przy ocenie jest glowa i postawa
Postaw piwo autorowi tego posta

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2017-01-28, 12:30   

dobielex1993, u białogłowki gumbińskiej w uwagach do oceny jest przede wszystkim głowa, korona, dziób, oczy, brew oczy i ich kolor, budowa, figura i rysunek.
No i ten rysunek to jest taka furtka do oceny ilości lotek. Bo autor najpewniej pisząc rysunek miał na myśli rysunek na głowie, który jest arcy ważny przy ocenie, bo to jest cecha rasowości białogłówki. Ale w tym słowie kryje się również rysunek, który dają białe lotki i jak jest ich liczba nierówna to zarys białego na skrzydłach może być nierówny, co daje podstawę sędziemu do zdjęcia punktów. Chociaż ja osobiście nie jestem za tym, aby przy białogłówce czepiać się o te nieszczęsne lotki.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-01-28, 21:34   

Ja - przeciwnie, zwłaszcza w obliczu postępującej degeneracji ras z założenia białolotych, którym tych lotek sukcesywnie ubywa. Nie czepiałbym się układu 5/5, ale już 4 i mniej lotek to według mnie wada, podobnie jak większa niż o jedną lotkę różnica między dwoma skrzydłami czy 'przeplot" lotek. Poza tym, nie karał bym ptaków mających nieco większą niż przewiduje wzorzec ilość białych lotek, jako że ptaki takie są rezerwuarem cennych genów.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2017-01-28, 22:32   

Krzysiek G, no ja właśnie piszę w kontekście ilości lotek. Przecież wiadomo, że nie puszczę ptaka bez zdjęcia punktów jak będzie miał 2 lotki białe ale też nie mogę go skasować jak będzie miał 3, bo wzorzec mówi wyraźnie, że 3 to minimum.
A już na pewno jak będzie przeplot, bo przeplot to duża wada i sędzia z czystym sumieniem może dać 6 i BO i nikt mu nie podważy takiej decyzji.

Odpowiedz do tematu