Poprzedni temat «» Następny temat
grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
  Wysłany: 2012-02-19, 15:57   "Ścina" - co to znaczy?

Witam
Czy może mi ktoś wytłumaczyć co to znaczy ścinka? gołębie do ścinki, ze ścinki itp. Mimo doświadczenia nie wiem co to znaczy i na czym polega
Jeżeli to nie ten dział na takie pytanie top proszę o przeniesienie tematu.
Postaw piwo autorowi tego posta

KrysSz 
miłośnik ptaków

Otrzymał 427 piw(a)
Wysłany: 2012-02-19, 16:26   

Hodowcy pocztowych mówią że jak gołąb jest "ścięty" to chodzi o to że ma ścięta obrączkę.
Może to chodzi o coś innego? Na ścięcie czyli po prostu na śmierć?

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2012-02-19, 17:09   

KrysSz no właśnie chyba nie ponieważ jak czasem tak błądzę po targu gołębim u mnie w mieście to czasem słyszę np. że dany gołąb nadaje się "pod ścinę" lub "na ścinę" i bynajmniej nie chodzi tu o pocztowe ponieważ w jednym przypadku panowie mówili tak na srebrniaki, których nota bene moje mój region jest chyba potentatem w "produkcji" :> więc wydaje mi się, że chodzi o rodzaj oblotu ? Nie wiem i chciał bym się dowiedzieć bo chodzi to za mną już wiele lat.
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2012-02-19, 17:09, w całości zmieniany 1 raz  

Happek 

Otrzymał 310 piw(a)
Wysłany: 2012-02-19, 18:33   

Panowie. Nie żartujcie że tego nie znacie.
Zwłaszcza kiedyś popularna była ścinka czyli łapanie gołębi. Chodziło głównie o to aby Nasze stado w locie wytrąciło ptaka z obcego stada i sprowadziło do własnego gołębnika.

Robiłem fotki aparatem więc nie ma cudów ale myślę że da się poczytać. Część druga niby ale o ścince da się poczytać. Czasopismo Woliera (Nr. 5.2007).

P.S Nie zapomnijcie kliknąć powiększyć :)

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!

Happek/Szaleniec
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Ostatnio zmieniony przez Happek 2012-02-19, 18:43, w całości zmieniany 2 razy  

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
KrysSz
grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2012-02-19, 18:50   

Happek autentycznie nie wiedziałem :) Wiele razy słyszałem o tym jak dyskutowali handlarze i łebki na targu ale nigdy z nimi nie wchodziłem w dyskusję. Tak na marginesie fajna książka, warto ją kupić? ciekawie napisan, czy takie bla bla z którego nic nie wynika ?

Happek 

Otrzymał 310 piw(a)
Wysłany: 2012-02-19, 19:09   

Happek napisał/a:
Czasopismo Woliera (Nr. 5.2007).

Czasopismo, Gazeta czy jak kto woli a nie książka:) Aktualnie już nie wydają tej gazety.

Moja Strona-Zapraszam!

Happek/Szaleniec

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
  Wysłany: 2012-02-19, 19:24   

Uups nie doczytałem sorry.

KrysSz 
miłośnik ptaków

Otrzymał 427 piw(a)
Wysłany: 2012-02-19, 19:55   

To u mnei to sie to inaczej nazywa:D

Happek 

Otrzymał 310 piw(a)
Wysłany: 2012-02-20, 16:21   

Aż się boje pytać jak...:)

Moja Strona-Zapraszam!

Happek/Szaleniec

momo1351

Otrzymał 6 piw(a)
Wysłany: 2013-06-27, 20:10   

http://afghanistan-analysts.net/index.asp?id=3443 -opis scinki i ich metody w afganistanie.Mozna sie duzo dowiedziec :)

momo1351

Otrzymał 6 piw(a)
Wysłany: 2013-08-04, 13:34   

Bujanie golebi w indiach http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... h25QPSYYTQ
Głownymi osrodkami hodowli w indiach sa duze miasta tak jak to kiedys bylo w polsce,np.Banaras,Delhi,Rampur itp.
W Banglor-stolicy prowicji,czasami nazywa miastem-ogrodu przewaznie w okresie zimowym od listopada do stycznia organizowane sa zawody.Zawody odbywaja sie rowniez w okresie letnim ale wtedy golebie sa ganiane o wczesnych porach dnia i krocej.:)Wracajac do konkursow zimowych,ptaki sa zganiane juz od 6-7, ptakow w stadzie konkursowym powinno brac uddzial 23-20 ale tylko tym 20 golebiom sa mierzone czasy te 3 golebie to taka lawka rezerwowa.Zgodnie z przepisami jezeli ptak usiadzie kolo poludnia jest zdyskwalifikowany i nie bierze udzialu w konkursie.Dodam tylko ze ten sport w indiach jest bardzo popularny i bierze w nim tysiace hodowcow i dla zwyciezcy czeka pokazna sumka ale dla wiekszosci pasianatow branie uddzialu w konkursach to sprawa honoru...

Irek95

Wysłany: 2017-05-23, 16:20   

Widzę że temat ścinki został poruszony, ale mam pytanie jak mogę znaczyć swoje gołębie oczywiście oprócz obrączek...ostatnio widziałem gdzieś że gołębie miały znaczki na skrzydłach i był one dobrze widoczne tylko nie mam pomysłu czym je zrobić aby dobrze wyszły. Może ktoś już to robił tu na forum i ma na to jakiś sposób?

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-23, 20:27   

Mazakiem, markerem, atrament od pióra. Dawniej nie było tak markerów, tylko mazaki i pióro na atrament.Wyjmowało się tą rurkę nasączoną barwnikiem i dociskało do skrzydła. Ot, taki stempelek. A z braku laku to brało się mamusiną szminkę, albo od żony lakier do pazurów i też zdawało egzamin. Do tej pory tak się znaczy gołębie. U nas się mówi "cechowanie gołębia".

Irek95

Wysłany: 2017-05-23, 20:41   

A jakie gołębie oprócz murzynów polecacie do takiego "bujania" bo u mnie w okolicy tylko same srebrniaki i murzyny, ale jasne mi się nie podobają a chciałbym coś dodać do lotu i myślałem nad budapesztami żeby bardziej podciągały lot do góry. Może to zdać egzamin czy będą się odrywać od ciemnych?

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-24, 17:26   

Budapeszt nie powinien być ganiany z innymi gołębiami. Jest to specyficzna rasa, która psuje lot wszystkich naszych rodzimych ras lotnych. Budapesztańskie najlepiej pokazują klasę w czystym locie, ewentualnie z dereszami i czepelami.
Nasze srebrniaki i murzynki latają lotem wahadłowym - ósemkowym. Budapesztańskie są mniejszymi, bardziej zwinnymi gołębiami, dlatego nie nadają się do lotu z naszymi rasami. W locie robią tzw. zwroty, które u naszych ras robią tylko winerki.
Do lotu oprócz srebrniaków i murzynków lotnych polecam bociany (najlepiej w czystym locie), wajszwance, kasztany ( czerwona i żółta odmiana murzynków lotnych), winerki (koniecznie w czystym locie, bez innych gołębi), podbródki niemieckie typu lotnego oraz murzyny polskie i łódzkie pstre, które pomimo słusznych rozmiarów naprawdę potrafią zadziwić w locie swoją zwinnością.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi