Poprzedni temat «» Następny temat
HodowcaKamil 

Wysłany: 2017-02-23, 18:58   Wysokość kraty na gołębniku

Mam nowy gołębnik i pisze z pytaniem jaką wysokość powinna mieć krata na gołębniku. Aby gołębiom było wygodnie???

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-02-23, 22:01   

Jeśli chodzi o wygodę gołębi, to im wyższa i w ogóle objętościowo jak największa, tym lepsza.
Postaw piwo autorowi tego posta

HodowcaKamil 

Wysłany: 2017-02-24, 16:08   

Czy 35cm wystarczy?

mich85

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2017-02-24, 17:51   

35 raczej troche mało moim zdaniem 50cm powinno być ok.

HodowcaKamil 

Wysłany: 2017-02-24, 21:14   

Według mnie 40 cm wystarczy

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-02-24, 21:37   

Jeśli musi, to wystarczy. Często o tym, co i jak musimy zrobić, decydują okoliczności, one determinują nasze działania, chociaż nie zawsze jesteśmy szczęśliwi z tego powodu. Też w hodowli korzystam z urządzeń , z jakich muszę korzystać, chociaż ideałem dla mnie byłaby "krata", jaką ma mój znajomy w Rosji, czołowy hodowca sroczek krótkodziobych. Jego "krata" ma długości 500 m, czyli tyle, ile długości mają jego gołębniki, szerokości 60 m i 25 m wysokości. Podejrzewam, że nigdy mnie na takie 'ustrojstwo" nie będzie stać, ale chciałbym to mieć, resztę jego hodowli zresztą też. Pomarzyć dobra rzecz, nie będzie mnie chyba nigdy stać na 100 gołębi wartych po co najmniej 5 tysięcy złotych za sztukę, plus utrzymanie 500 mamek dla nich, a to tylko część jego ogromnej hodowli. O klimatyzacji, sterownikach wilgotności w gołębnikach, elektronicznie sterowanej wentylacji i i centralnym odkurzaczu nawet nie ma co wspominać. O tym że wszystko w płytkach i że w każdym gołębniku dyżuruje stale pracownik ubrany w biały strój, który z miotełką i szufelką tylko czai się, by gołąb zrobił kupkę , żeby on natychmiast mógł ją sprzątnąć, też nie ma się co rozpisywać.

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2017-02-25, 14:00   

Krzysiek G napisał/a:
Jego "krata" ma długości 500 m, czyli tyle, ile długości mają jego gołębniki, szerokości 60 m i 25 m wysokości.

No tak, skoro w Rosji, to wiele wyjaśnia.
Półkilometrowe gołębniki, półkilometrowe hordy, wszystko wysokości niemal 10-piętrowego wieżowca...
Terenu zapewne też pilnują smoki, ogry i cyklopy.

... Nie mam pytań.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-02-25, 17:14   

ManiekP napisał/a:

No tak, skoro w Rosji, to wiele wyjaśnia.
Półkilometrowe gołębniki, półkilometrowe hordy, wszystko wysokości niemal 10-piętrowego wieżowca...
Terenu zapewne też pilnują smoki, ogry i cyklopy.

Nie, kamery, czujniki ruchu, ochroniarze i teriery rosyjskie. Wiesz co to takiego?

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2017-02-25, 17:24   

Wiem. Tak samo wiem, że nie należy pić z nieznanego źródła, bo może się czasem coś uszkodzić. :)
Półkilometrowe gołębniki, horda o wysokości wieżowca...
Weź człowieku zejdź na Ziemię.
Nie uwierzę, póki nie zobaczę. Żadnych mitów, same fakty.
Skoro to twój znajomy, w dodatku czołowy hodowca sroczek, to z całą pewnością są o nim wzmianki na rosyjskich forach tematycznych. Zapewne jest też jakaś fotorelacja z jego monstrualnej hodowli. Czekamy, aż nas oświecisz, przecież takie znajomości to powód do dumy. Nigdzie indziej pewnie nie będziemy mieli szansy zobaczyć półkilometrowych gołębników, z hordami/kratami wysokości 10-cio piętrowego wieżowca. :)
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2017-02-25, 17:37, w całości zmieniany 2 razy  

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-02-25, 18:09   

Nie musisz szperać w necie ani jechać za granicę, niedaleko od Ciebie, w Turku mieszka hodowca ptactwa wodnego, który ma pod siatką wysoką na kilka do kilkunastu metrów kilka hektarów sadu. Ma tam wszystkie występujące w Polsce gatunki blaszkodziobych. Jako podstawę konstrukcji wykorzystał stelaże od namiotów cyrkowych. W Niemczech można takie kupić po ok. tysiąc Euro, na to dajesz siatkę i masz. Ten hodowca w Turku na boki ogrodzenia dał wysoki na 2,5 m. płot betonowy , na górę siatkę , szczyt płotu otoczył pastuchem elektrycznym jako zabezpieczenie przed drapieżnikami i tam hoduje ptaki. Byłem u niego kilka razy po kaczki. Też się przymierzam do zakupu takiego stelażu od namiotu cyrkowego.Siatkę o oczku 4 cm. można kupić w okolicach Jeziorska u producenta w wymiarach - jaki się zamówi na kilogramy. Znajomy rok temu za siatkę na bażanciarnię o wymiarach 200 x 25 m zapłacił niecałe 200 zł, ja kilka lat temu za połowę mniejszą kupioną z netu na metry zapłaciłem przeszło 2,5 tys.

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2017-02-25, 19:21   

Teraz to mówisz o czymś zupełnie innym.Takie zagradzane tereny, często od góry siatką na kształt rybackiej, to ja doskonale wiem, że istnieją, bo większość hodowli bażantów łownych i kuropatw prowadzonych m.in przez polskie koła łowieckie tak właśnie jest przystosowanych. To są wybiegi, bo obszarowo nie pasują do określenia słowem "woliera". To jest co innego. A Ty napisałeś o półkilometrowych gołębnikach i kratach.
A "krata", "arfa", "horda", "rywka", "skrzydlak "- jak zwał, tak zwał - to nie jest ogrodzone pastwisko, czy kawałek lasu, tylko metalowa "machina" umieszczana na dachu, najczęściej w kształcie kwadratu lub prostokątu (a dokładniej - prostopadłościanu), wyposażona w jedno, do czterech otwieranych bocznych części, zwanych dalej skrzydłami. Niektóre, bardziej sprytnie skonstruowane otwierają się również połowicznie od góry, a jeszcze inne podnoszą się całe, przytwierdzone tylko jedną częścią do dachu. Typowe widoki z pewnego czasu, kiedy o wolierach słyszał mało kto, a ścinki i łapanie "obcych " należały do przyjemności, nieraz pełnych adrenaliny.
Wracając do tematu. Takie wybiegi to wysokość najczęściej 2,5 do 4 metrów, a Ty mówisz o 25m. To jest niemal 10-cio piętrowy wieżowiec. Poza tym mówisz, że Twój znajomy ma 500 metrowe gołębniki, czyli półkilometrowe. Bez urazy, ale wątpię w prawdziwość tej historii. Dlatego jakiekolwiek zdjęcia, relacje z hodowli mogłyby najlepiej zobrazować i rozwiać wszelkie wątpliwości. Skoro to czołowy hodowca sroczek, to pewnie prowadzi jakiś blog, stronę internetową czy choćby udziela się tematycznie, więc jakaś historia w necie musi istnieć. To w końcu XXI wiek.
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2017-02-25, 19:29, w całości zmieniany 2 razy  

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-02-25, 23:16   

Tamtej hodowli Ci nie pokażę, ale może dla porównania coś innego : https://www.youtube.com/watch?v=4qXqhqREC9U https://www.youtube.com/watch?v=OC3FHEmqVZ8 https://www.youtube.com/watch?v=xIYzyxjN11c https://www.youtube.com/watch?v=6d5RZC7XKPE https://www.youtube.com/watch?v=9o8PI07LRuA https://www.youtube.com/watch?v=tTBFgCqNqt8 https://www.youtube.com/watch?v=I9Y0H_HJzvA https://www.youtube.com/watch?v=v_UOTIpPdaA https://www.youtube.com/watch?v=MeG-NbXS1GI

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2017-02-26, 18:24   

Ciężko znaleźć tu porównanie do monstrualnych pomieszczeń hodowlanych o których pisałeś wcześniej. Na żadnym z tych filmików nie zauważyłem podobnych wielkością. To co widać na tych filmach to raczej takie nieco ponad standardowej wielkości bardzo profesjonalna hodowla. Na Zachodzie w profesjonalnych hodowlach gołębi pocztowych też można ujrzeć takie widoki.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-02-26, 21:31   

Na ostatnim filmie pokazany jest jeden z licznych gołębników Agurbasza, ma on takich kilka, jeden dla wyczynowego stada lotowego ( 700 szt.) , dwa dla stada rozpłodowego ( po 300 par) i dwa dla młodych. W sumie przed sezonem lęgowym ma zawsze 2 tysiące gołębi, hoduje tylko jedną rasę i jest w niej najlepszy. Gdy zaczynałem hodować wysokolotne, chciałem nabyć jego gołębie, ale nie było mnie niestety stać, sprowadziłem więc z innych hodowli.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-02-26, 21:51   

https://www.youtube.com/watch?v=Z2iWaFsqrCU Pod tym linkiem jest przykładowa, typowa rosyjska forma "kraty" stosowanej w małej hodowli, na ok. 30-50 szt. gołębi. Jak widać, sięga po kilka metrów wokół i nad gołębnik. W dużych hodowlach zasady budowy takich urządzeń są podobne, z tym że im większy gołębnik, tym takie 'ustrojstwo" jest większe, osiągają naprawdę monstrualne rozmiary, nie spotykane nigdzie indziej na świecie. Bogaci hodowcy, a tych jest tam mimo powszechnie panującej w społeczeństwie biedy, jednak sporo, do budowy tego typu urządzeń wykorzystują konstrukcje stosowane dla hal fabrycznych czy hangarów lotniczych. Urządzenie takie jak pokazane na tym filmiku, jest już na kieszeń polskiego hodowcy, bo można je kosztem kilku tysięcy złotych wykonać. Oddaje to dobrze stopień zaangażowania w hobby tamtejszych hodowców, biorąc pod uwagę ich zarobki. Średnia pensja robotnika to u nich 500 zł., a muszą z tego jeszcze utrzymać rodziny.

Odpowiedz do tematu