Poprzedni temat «» Następny temat
Happek Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 2343
Otrzymał 310 piw(a)
Skąd: Okolice Siedlec/Mazowieckie
Wysłany: 2010-08-14, 18:56   Typy gołębników, wyposażenie itp

Jak wiadomo gołębnik to nie tylko 4ściany na kryte dachem i obite papą i blachą żeby czasami myszy nie weszły z kratą na wierzchu czy jak kto woli łapaczem gdzie jest stado gołębi które są warte mniej niż zjedzą przez tydzień a ich właściciel raczej nie zawsze o Nich pamięta bo ma ważniejsze sprawy na głowie %%%%.
Tak to często wygląda w oczach ludzi którzy mają blade pojęcie o tym co to są gołębie i hodowla tego ptactwa.
W tym temacie chciałem przedstawić różne gołębniki a raczej ich rodzaje wraz z wyposażeniem i wszystkim co potrzebne.
Jak mi się to udało ocenicie sami.


Typy gołębników
Jestem z bardziej efektywnie wyglądających gołębników jest gołębnik słupkowy w kształcie beczki z ostrym daszkiem, umocowany na trzymetrowym słupie. Dookoła tego gołębnika są otwory z parapecikami prowadzące do cel gniazdowych. Gołębnik ten jednak nie jest godny polecenia. Ma więcej wad niż zalet. Trudny jest do czyszczenia; ma małe cele, które wymagają czyszczenia przynajmniej po każdym odchowaniu młodych, czyli co 45-90dni.
Czyszczenie musiałoby odbywać się w pozycji stającej na drabinie. Poza tym utrudnione jest kontrolowanie wysiadywania jaj i odchowywania młodych. Są również kłopoty z chwytaniem gołębi.
Odmianą gołębnika słupkowego jest gołębnik słupowy. Jest on oparty na 4dwumetrowych słupach, ma duże wymiary, odpowiednio do liczby gołębi może być np równy powierzchni działki przydomowej. Do jego wnętrza wchodzi się po każdorazowo dostawianych schodach. Na stałe się ich nie montuje uwagi na niepożądanych gości. Gołębniki te są trudno dostępne dla drapieżników-ssaków. Wewnątrz są podzielone ruchomymi przepierzeniami na kilka pomieszczeń, np. dla gołębi zarodowych i młodych odłączonych.
Na jednospadowym dachu może być zamontowana woliera.
Dla mnie osobiście jest to delikatnie ekstrawagancja i utrudnianie sobie życia, budowa takiego gołębnika wymaga dużo pracy a utrzymanie go w rezultacie także nie będzie proste, ogólnie budowle znajdujące się bliżej ziemi są łatwiejsze do "ogarnięcia".

Popularnym rodzajem gołębników są gołębniki pawilonowe, zajmują one często całe piętra budynków. Identycznym niemal rodzajem gołębnika są gołębniki strychowe na strychach budynków inwentarskich a nie raz mieszkalnych. Zmorą jednych jak i drugich budynków są różnego rodzaju myszy i szczury, wiadomo że nad budynkiem inwentarskim będziemy mieli ich mnóstwo, budowa tego typu gołębnika wymaga od Nas dużo wysiłku i dokładności a szczególnie pomysłowości.

Często spotyka się gołębniki ogrodowe są to nie wielkie różnego rodzaju komórki lub specjalne nie wielkie budynki, wyjście w suficie prowadzi na dach pod wolierę ( po naszemu kratę), jedna ściana jest podnoszona linką i gołębie mogą podrywać się do lotu.

Potraktował bym te opisy z dystansem, sądzę że głównie rozróżnia się gołębniki słupkowe, strychowe, oraz pawilonowe czy ogrodowe jak kto woli jest to w sumie jakiś tam budynek dostosowany na gołębnik lub wybudowany w tym celu.
Definicje tych gołębników są różne.

Gołębniki słupkowe często widujemy jako ozdobny do jakieś poważnej hodowli nie są zbyt często wykorzystywane. Nie raz są w Nich jakieś gołębie nie raz nie.

Gołębniki strychowe to dość ciekawy pomysł, nie dużym kosztem możemy zaadaptować strych i mieć dość przyzwoity gołębnik nie głupia sprawa jeśli ktoś ma wolny stryszek.

Gołębniki ogrodowe czy pawilonowe to już różne twory, nie raz są to niewielkie budynki np 2x2x2m ładnie wkomponowane w działkę innym razem są to gołębniki które mają po kilkadziesiąt metrów kwadratowych raz są to fabryki gołębi raz po prostu nie mal małe domy z wolierami pod jednym dachem pokryte ozdobnymi listwami i blacho dachówka, wszystko zależy od potrzeb, pomysłu i pieniędzy przede wszystkim.
Jedni preferują klasyczny gołębnik ogrodowy z jednospadowym dachem, kratą na wierzchu z desek obity papą lub innym rozwiązaniem.
Inni znowu robią tylko z boku nie wielkie wyloty lub wypuszczają gołębie drzwiami a dach jest po to żeby na głowę nie padało, kiedyś większość gołębników miało dachy jedno spadowe ze względu na budowę kraty, dzisiaj coraz więcej osób odchodzi od tego pomysłu i coraz częściej tworzy można powiedzieć budowle z dwu spadowymi dachami, oknami PCV w dachach i nie tylko, nakryte blacho dachówka lub innym cudem. Gołębnik przestał być tylko budynkiem, ma być także ozdobą na posesji.
Woliery z kilku kilogramów siatki i drutu to powoli przeszłość, teraz zaczynają być robione coraz bardziej pomysłowo, dachy z przezroczystych i zwykłych różnych blach, plexi itp, ściany z drewna, siodełka a nie raz i cele w wolierach.
Czasy się zmieniają, gusta i potrzeby.
Przy budowie gołębnika jednak nie jest najważniejszy jego kształt, typ, wygląd a to jakie gołębie będą miały w Nim warunki. Wygórowanym zdaje się stwierdzenie 1metr kwadratowy na 1 parę gołębi, lecz nie bez powodu ktoś to wymyślił.
Poniżej postaram się opisać pozostałe warunki, które powinny być spełnione bez względu na typ gołębnika.

Oświetlenie gołębnika

Oświetlenie wnętrza gołębnika możliwe jest za pomocą promieni słonecznych docierających przez okna i wyloty oraz sztucznego światłą elektrycznego zainstalowanego zgodnie z zaleceniami przeciwpożarowymi.
Nie wolno stosować oświetlenia lampą naftową, czyli tzw światłem otwartym, bo grozi to podpaleniem ( wydaje mi się że jest to oczywiste). Na 1metr kwadratowy okna może przypadać do 10metrów kwadratowych podłogi.
Okna powinny otwierać się do wewnątrz, gdyż wygodniej jest je wtedy myć. Od zewnętrznej strony gołębnika uzasadnione jest wstawienie w otwory okienne ramy z pionowymi prętami metalowymi; siatka nie jest wskazana, bo gołębie chwytając się jej zniszczą sobie pióra. Po takim zabezpieczeniu można wietrzyć gołębnik bez obawy, że przez otwarte okno wejdzie niepożądany gość lub że ptaki wyfruną.
Światło sztuczne zapal się jesienno-zimowe pochmurne krótkie dni, aby gołębie mogły lepiej wyjadać karmę. Zbyt długie w ciągu doby oświetlenie gołębnika w zimie, może spowodować przedłużenie lub przedwczesne rozpoczęcie lęgów, więc lepiej pilnować żeby światło wyłączyć w odpowiednim czasie (np nie zostawiać go na noc).
Drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, żeby nie zgnieść gołębi (najczęściej młodych) usadowionych pod drzwiami. Podczas wietrzenia gołębnika nie należy pozostawiać na cały dzień otwartych drzwi i okien po przeciwległych stronach, gdyż przeciągi dla ptaków nie są wskazane. Nie zaszkodzą także drugie drzwi z siatki lub pretów pionowych które mają wyżej opisany plus. Ponieważ gołębnik będzie się wietrzył a nic do środka ani ze środka się nie przemieści. Przy gołębiach pocztowych stosuje się wloty i wyloty z drabinkami nie będę poruszał tego tematu bo jesteśmy forum o gołębiach ozdobnych.
Wylot wraz z wlotem w jednym należy usadowić minimum metr nad podłoga aby młode gołębie nie mogły wypaść z gołębnika.

Wyposażenie gołębnika

Jak wiadomo podstawowym wyposażeniem gołębnika są segmenty gniazdowe-cele. Są one wykonane z desek lub różnego rodzaju płyt np OSB. Tworzą swego rodzaju regał. Cela gniazdowa powinna być tak skonstruowana, aby można było podzielić ja na pół ( ewentualnie dwie cele na parę). Jest to podyktowane tym że w czasie odchowu młodych rodzice ponownie się parzą. Samica może znieść wówczas jaja do miski lęgowej, w której siedzą młode. Grozi to pobiciem jaj. Przy rozwiązaniu z dwoma celami na parę jest ryzyko tego że gołębie zajmą drugą cele ze szkodą dla innej pary, przy rozwiązaniu z podziałem jednej celi na dwie jest wygodniejsze, stosuje się przedział do połowy wysokości celi, młode nie będą mogły przejść do jajek a rodzice spokojnie będą wysiadywać jaja i karmić młode.
Wymiary celi różnią się jak wiadomo od ras które hodujemy. Zwykle mają one 60cm szerokości, 30cm głębokości i 30cm wysokości. Cele, w których przegroda sięga do samej góry mogą służyć do parzenia par, gołębie za przegrodą mają się zaprzyjaźnić po wyjęciu przegrody umożliwiamy im kopulacje unikamy przez to częstych problemów że samiec nie przyjmując samicy np. wydziobie jej oko.
Miski lęgowe wykonuje się z gipsu i trocin, są także plastikowe oraz jednorazowe papierowe, wykorzystuje się także nie raz przy chowie duży ras skrzynki po pieczarkach (najczęściej są niebieskie, około 30x40cm). Wypełnia się trocinami, trawą, kijkami, sianem itp...gołębie sobie ułożą co im pasuje i jak im pasuje.
Patyków nie należy dokładać przez wykluciem młodych, ponieważ świeżo dołożone do gniazda kijki mogą udusić młodego który się zaplącze.
Gołębnik oczywiście wyposażamy w główne poidlo i karmnik także odzielny pojemnik na grity i witaminy oraz piach lub żwir często stosuje się także pomocnicze nie wielkie karmidlo z poidłem mocowane na ścianie celi aby gołębie miały dodatkową karmę i wodę.
Siodełka dzielimy na pojedyncze oraz na całe regały są także metalowe w kształcie grzybka z rondem w około do którego wlewa się olej gdzie topią się pasożyty.


Wydaje mi się że to takie podstawowe wyposażenie każdego gołębnika, okna, wyloty, wentylacja, cele, siodła, karmniki i poidła.
Zapewnienie warunków to podstawa sukcesu.
Nie ważne jaki typ gołębnika wybierzesz musisz zapewnić warunki wewnątrz w tym w którym najłatwiej to zrobić powinien być tym wybranym typem.
Mam nadzieje że jeśli coś ominąłem lub nie opisałem wszystkiego, koledzy z forum pomogą, po to w końcu jest forum.

Zapraszam do dyskusji.

miska-legowa-plastikowa.jpg
Zdjęcie znalezione wyszukiwarką google-grafika. Miska lęgowa plastikowa.
Plik ściągnięto 18906 raz(y) 17,75 KB

regał.jpeg
Zdjęcie znalezione wyszukiwarką google-grafika. Regał do siedzenia gołębi.
Plik ściągnięto 18906 raz(y) 5,03 KB

karton.jpg
Zdjęcie znalezione wyszukiwarką google-grafika. Miska lęgowa kartonowa.
Plik ściągnięto 1033 raz(y) 40,61 KB

1189802632_2.jpeg
Pobrane z aukcji jednego z producentów.
Przykładowe cele lęgowe.
Plik ściągnięto 2139 raz(y) 86,95 KB

siodelka.jpg
Zdjęcie znalezione wyszukiwarką google-grafika. Siodełka na ścianie.
Plik ściągnięto 4738 raz(y) 35,33 KB

h.jpg
Zdjęcie znalezione wyszukiwarką google-grafika. Gołębnik strychowy ( z prawej widać wyloty).
Plik ściągnięto 1119 raz(y) 217,84 KB

goebniksupkowy.jpg
Zdjęcie znalezione wyszukiwarką google-grafika. Gołębnik słupkowy ( z lewej strony).
Plik ściągnięto 2520 raz(y) 37,77 KB

70961_1216111405_e4ad_p.jpeg
Zdjęcie znalezione wyszukiwarką google-grafika. Gołębnik pawilonowy/ogrodowy.
Plik ściągnięto 12020 raz(y) 99,5 KB

_________________
PAPUGI DO WOLIER!

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!Happek/Szaleniec
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
     
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
David87CT
robert1993 
Hodowla Indianów


Wiek: 25
Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 742
Otrzymał 127 piw(a)
Skąd: Zakrzewo - okol. Płocka - mazowieckie
Wysłany: 2010-08-16, 16:23   

Witam. Happek, jak zawsze bardzo dobrze i ciekawie opisałeś temat gołębników, co razem z fotkami tworzy naprawdę ciekawy dla początkujących materiał do nauki o wyposażeniu i ogólnej formie gołębnika.
Pozdro
_________________
Robert Szadkowski - hodowca;))
Moja galeria:
http://rasowegolebie.pl/galeria/robert1993

Moja stronka:
http://indian-hodowla-barb.blog.onet.pl/

GołębieOnline:
http://golebieonline.pl/profil/7016/
Robson
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
     
lion310 

Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 114
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: okolice Siedlec
Wysłany: 2010-08-20, 21:42   

Te cele pokazane na 4 obrazku są bardzo dobrym rozwiązaniem ponieważ ramki które są w nich zamontowane pomagają w odchowaniu młodych , w parowaniu gołębi i zabezpieczają przed bójkami gołębi między sobą .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
Krzy$


Wiek: 29
Dołączył: 20 Sie 2010
Posty: 164
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Kraśnica woj.Łodzkie
Wysłany: 2010-08-21, 08:38   

tak bardzo ładnie opisene polecam dla poczatkujacych ;p
_________________
moja rasa to Sokół Gdański

Posiadam Prawie wszystkie Kolory

(brakuje mi tylko Buntów )

( wiem wiem pisze z bledami )
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
Marius 


Wiek: 21
Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 505
Otrzymał 95 piw(a)
Skąd: Niecew
Wysłany: 2011-01-25, 18:48   

Gołębnik słupkowy w "Bartniku", niestety nie zrobiłem fotki całego.


Zdjęcie jest mojego autorstwa.
_________________
Pozdrawiam Mariusz.
 Autor postu otrzymał 2 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
     
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
robert1993, Happek
Happek Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 2343
Otrzymał 310 piw(a)
Skąd: Okolice Siedlec/Mazowieckie
Wysłany: 2012-01-29, 19:10   

http://youtu.be/BtPNjDIuMy4

To są gołębnik "wysokich lotów", czyli prowizorki jakie u Nas ciężko spotkać :)
_________________
PAPUGI DO WOLIER!

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!Happek/Szaleniec
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
     
Happek Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 2343
Otrzymał 310 piw(a)
Skąd: Okolice Siedlec/Mazowieckie
Wysłany: 2012-05-14, 20:59   

Interesujący gołębnik.
Zadaszona poliwęglanem woliera. Gołębnik murowany otwarty od strony woliery z tego co widzę. Może na Węgrzech jest lepszy klimat jak u Nas ale pomysł jest interesujący. Brak problemów z wentylacją.

Do tego popatrzcie na cele i niech ktoś (sensownie) wypowie się co myśli o tym rozwiązaniu, jakie widzi tego plusy bo sam tak nie do końca wiem co to daje ale mam swoje myśli.


http://babarcigalambok.jalbum.net
_________________
PAPUGI DO WOLIER!

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!Happek/Szaleniec
 Autor postu otrzymał 2 piw(a)
Ostatnio zmieniony przez Happek 2012-05-14, 21:05, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
     
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
Pinki, sebacha95
robert1993 
Hodowla Indianów


Wiek: 25
Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 742
Otrzymał 127 piw(a)
Skąd: Zakrzewo - okol. Płocka - mazowieckie
Wysłany: 2012-05-14, 21:06   

Happek, gołębniczek według mnie super zrobiony, bardzo pomysłowo i komfortowo dla hodowcy i gołębi :)
A jeśli chodzi o cele, to bardzo fajnie hodowca rozwiązał sytuację z kolejnymi lęgami. Miska jest wyżej, młody się wykluwa, troszkę odchowuje i leci na dół, żeby miska była wolna i wtedy parka może nieść następne jajka, a młody jest nadal karmiony. Młody, dlatego, że nie może dosięgnąć miski, nie nęka gołębia wysiadującego, przez co jajka są bezpieczne.
Wszystkie te zastosowania sprzyjają licznym i szybkim lęgom, bardzo mnie to zaciekawiło :)
Może kiedyś tez coś takiego wykombinuję ... <mysli>
_________________
Robert Szadkowski - hodowca;))
Moja galeria:
http://rasowegolebie.pl/galeria/robert1993

Moja stronka:
http://indian-hodowla-barb.blog.onet.pl/

GołębieOnline:
http://golebieonline.pl/profil/7016/
Robson
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
     
Happek Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 2343
Otrzymał 310 piw(a)
Skąd: Okolice Siedlec/Mazowieckie
Wysłany: 2012-05-14, 21:10   

robert1993, przeglądam to i po prostu jestem w zachwycie. Ten gołębnik dla mnie bomba po prostu. Podoba mi się cholernie!
_________________
PAPUGI DO WOLIER!

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!Happek/Szaleniec
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
     
grzegorzk1979 
WL


Wiek: 39
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 1513
Otrzymał 277 piw(a)
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2012-05-14, 21:24   

Kopara mi opadła <szok> i te cele i gniazda. Fenomenalne jeden lęg na pdołodze w trocinkach a następny w skrzyneczce już w drodze. Happek, Byłem na Węgrzech w rożnych porach roku i rzeczywiście tam zima jest baaardzo łagodna. Jednak to kraj bliżej południa. Chociaż kiedyś byłem gościnnie na Mazurach (polski biegun zimna !) i jeden hodowca miał podobne rozwiązanie. Zwracał uwagę tylko na to, żeby śnieg do środka nie padał a tak to jednej ściany gołębnika praktycznie nie było bo zastępowała ją woliera. Zresztą tak jak na zdjęciach.
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2012-05-14, 21:25, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
Happek Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 2343
Otrzymał 310 piw(a)
Skąd: Okolice Siedlec/Mazowieckie
Wysłany: 2012-05-14, 21:38   

grzegorzk1979, byłbym skłonny także zrobić taki gołębnik u siebie w przyszłości bo podoba mi się niesamowicie. Co do Węgier już piszę PW.
_________________
PAPUGI DO WOLIER!

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!Happek/Szaleniec
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
     
Mikuś 


Wiek: 20
Dołączył: 08 Sty 2012
Posty: 628
Otrzymał 92 piw(a)
Skąd: Kostrzyn koło Poznania/Wielkopolska
Wysłany: 2012-05-15, 14:14   

Jak będę miał swoją działkę to też se zrobię taki te cele to cudowne rozwiązanie młode nie zabrudzą za bardzo w misce z jajkami wszystko ładnie pięknie i oczywiście zdrowo dla młodych.
_________________
Pozdrawiam Mikuś
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
Happek Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 2343
Otrzymał 310 piw(a)
Skąd: Okolice Siedlec/Mazowieckie
Wysłany: 2012-05-15, 20:10   

Tym razem ciekawe siedziska dla garłaczy.

_________________
PAPUGI DO WOLIER!

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!Happek/Szaleniec
Ostatnio zmieniony przez Happek 2012-05-15, 20:11, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
     
Gruchacz97 
Hodowca Gołebi


Wiek: 21
Dołączył: 31 Gru 2011
Posty: 300
Otrzymał 24 piw(a)
Skąd: Katowice/Kozłów koło Miechowa
Wysłany: 2012-05-15, 21:03   

No naprawdę interesujące ;D może spróbuję u siebie takie zrobić i zdam raport :)
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
     
Mikuś 


Wiek: 20
Dołączył: 08 Sty 2012
Posty: 628
Otrzymał 92 piw(a)
Skąd: Kostrzyn koło Poznania/Wielkopolska
Wysłany: 2012-05-16, 13:22   

Te siedliska nie są czasami zrobione z palet drewnianych bo są takie podobne deski z takim klockiem.
_________________
Pozdrawiam Mikuś
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright 2016 by RasoweGolebie.pl