Poprzedni temat «» Następny temat
Wyszfanc

Wysłany: 2017-05-21, 22:24   Gołębnik na poddaszu

Część wszystkim
Jest to mój pierwszy post na tym forum więc chciałem się na początku przywitać ;) . Założyłem tutaj konto ponieważ potrzebuje paru rad dotyczących gołębnika na poddaszu. Wiem wiem jest sporo opisów jak go zrobić itp ale głównie mi chodzi o wasze doświadczenia jak to wygląda w praktyce. Mam do zagospodarowania pomieszczenie mniej więcej 12x4 i pokryte jest niestety tylko eternitem i tutaj zaczynają się pytania. Ocieplać wełna szklana plus osb? Jakie będą tam warunki czy nie będzie jak w saunie ? Posadzę ma 3 okna oraz duże wejście więc z wentylacją nie będzie problemu.
Pozdrawiam Kamil.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-05-22, 22:29   

Zacznijmy od wentylacji. Okna i drzwi to nie wentylacja, możesz otwierając je zrobić przeciąg, ale przeciąg to też nie wentylacja, gołębiom tylko szkodzi. Eternit na dużym dwuspadowym dachu starego budynku. Też tak mam. Latem istotnie - w dni upalne niestety sauna. Zimą nieco lepiej, ale "gdy się nie ma, co się lubi....". W moim przypadku na dużym poniemieckim budynku, mającym przeszło 100 lat, szczytowe ściany ( " trójkąty") zrobione są z desek , między którymi są szpary. Nie daje to przeciągu, ale zapewnia w miarę przewiew. Problem stanowi wysokość strychu ( w szczycie 4 m) ale i na to znalazłem radę, na nośnych belkach środkowej części kładąc siatkę. Dzięki temu ptaki nie są tak płochliwe a i w razie czego łatwiej je złapać. Taki gołębnik służy mi już 10 lat. trzeba w nim tylko dbać o czystość, bo zalegający kał zimą jest wilgotny, natomiast latem wyschnięty na wiór i kurzy się jak diabli. Dlatego w trosce o zdrowie ptaków sprzątać trzeba częściej niż w wolno stojącym gołębniku.
Postaw piwo autorowi tego posta

Wyszfanc

Wysłany: 2017-05-23, 21:03   

Właśnie najbardziej mnie niepokoi ten ukrop robiący się latem. Ciekawy jestem czy obicie dachu płytami OSB zdało by egzamin ponieważ zrobiła by się szpara o wysokości 15-20 cm ( nie wiem ile mają grubości belki nośne) co powstrzymała by aż tak ogrzewanie się golebnika. Nie ma co się oszukiwać gdyż kombinuje jak koń pod górę bo nie chce wydać na gołębnik kolosalnych sum pieniędzy a zarazem chce zrobić go jak najlepiej dla zdrowotności przebywających w nim gołębi.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-05-23, 21:35   

Sama podbitka niewiele pomoże, trzeba by przestrzeń wypełnić wełną mineralną. Wtedy była by już w miarę solidna izolacja. Moim zdaniem o wiele groźniejsze są jesienne słoty i związana z tym wilgoć, mam na myśli wilgotne powietrze zalegające na strychu podczas deszczowej pogody, gdy padać będzie przez kilka dni. Dobra , profesjonalna wentylacja poradziła by z tym sobie, niestety ja takiej nie mam.
Postaw piwo autorowi tego posta

Wyszfanc

Wysłany: 2017-05-23, 21:42   

Wiem że tam powinna być wełna mineralna tylko wełna plus podbitka z płyty OSB to ogromne koszta no ale cóż do chyba będzie trzeba odłożyć troszkę więcej pieniędzy bo planuje rozpocząć przygod z golebiami wyższej półki a co za tym idzie musi być bardzo dobrze przystosowany gołębnik.
Mam w sumie pytanie z innej półki na poddaszu są wystające tregle zalać je do końca czy może podłożyć na nich ruszt drewniany ? Z tego co czytałem duża ilość ludzi do pierwszego sprzątania wywalę je.

Odpowiedz do tematu