Poprzedni temat «» Następny temat
Krzysiek G

Otrzymał 214 piw(a)
Wysłany: 2016-12-02, 21:19   

grzegorzk1979 napisał/a:
Krzysiek G, jak możesz pisać, że buldog jest zarejestrowany jako brodawczak staropolski a później piszesz, że w różnych miejscach w kraju są hodowane różne buldogi. To tak, jak by napisał, że krymka polska jest zarejestrowana ale w różnych miejscach kraju może wyglądać różnie. Absurd. Albo ptak jest zgodny z wzorcem albo nie.
Niestety z tego, co wiem rejestracja brodawczaka staropolskiego nie zakończyła sporu o tzw"buldoga" i pewnie długo nie zakończy. A właśnie z tego powodu o którym piszesz, że każdy wuj ma swój strój i tyle :)
Jak już tak rozwodzimy się nad zdjęciami kolegi ufom1234, to z ręką na sercu popatrz na nie i oceń czy to jest brodawczak staropolski.
Grzesiu, masz rację, te ptaki to nie są brodawczaki staropolskie. To inny, bardziej masywny typ buldoga, który nie został zarejestrowany. nad tym, czy taki a nie inny typ powinien być zarejestrowany, rozwodzić się nie będziemy. To zgłaszający do rejestracji zgłasza preferowany przez siebie typ gołębia, rolą komisji standaryzacyjnej jest, czy taki - albo inny typ zatwierdzi. Podobna sytuacja miała miejsce z turczynami, byłem akurat na szkoleniu, gdzie kwestia ta została ostatecznie rozstrzygnięta. Jeśli chodzi o krymkę polską, to tez nie wszystko jest z nią tak zupełnie jasne. Pamiętam krymki polskie z hodowli mojego ojca, z przełomu lat 70-tych i 80-tych i ówczesne krymki warszawskie. Rasa która została jako krymka polska uznana i zarejestrowana, do lat 90-tych była krymką warszawską, a od tradycyjnej krymki polskiej znacznie się różniła. Skoro jednak taki a nie inny wariant krymki został jako krymka polska zarejestrowany i jest powszechnie hodowany, powinno już tak zostać. Nie ma nic gorszego w hodowli, niż ciągłe zmiany. Odnośnie krymek, nie wiem, czy śledziłeś toczoną na łamach Biuletynu moją polemikę z p. Gilarskim ( nr 69 i 71). Nie jest z nimi sprawa tak prosta, jak na pozór wygląda. Niby jest jedna krymka polska, ale sa też inne krymki, też polskie i powinniśmy o nich także pamiętać.
Postaw piwo autorowi tego posta

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 279 piw(a)
Wysłany: 2016-12-02, 21:42   

Krzysiu oczywiście, że śledziłem. "Twórcę" obecnego wyglądu krymki znam osobiście i historię powstania obecnego wzorca. Nie mnie to komentować :) to nie moja bajka. Tarcia pomiędzy "twórcami" ras a hodowcami były są i będą i można litanię tu wysmarować ras, których to dotyczy.
Ale nie odbiegajmy do głównego tematu :)
Jest troszkę bałagan w brodawczakach a znowu honorowanie rejestrowaniem wzorca wszystkich grup hodowców może narobić więcej szkody niż pożytku. Chociaż by utrudnić rejestrację rasy w EE.
Krzysiu a co ty na to jak by hodowcy złożyli wniosek i zarejestrowali brodawczaki - polskiego, staropolskiego, podkarpackiego, ostrowieckiego jako grupę brodawczaków Polskich ?
Tak, jak to jest zrobione przy koroniarzu lub osławionym PDL-u. Fakt że te rasy różnią się wielkością, długością dzioba itd ale tak jest właśnie w koroniarzu, takie niuanse.
Na pewno było by łatwiej w EE zarejestrować

ufom1234 

Wysłany: 2016-12-02, 21:46   

takie jak te czerowne wystawial pan marciniak w lodzi w bodajrze 2007 mam gołabki od panow ktorzy wystawiaja na wystawach krajowych

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 279 piw(a)
Wysłany: 2016-12-02, 21:50   

ufom1234, ale podkarpackie masz czy właśnie te "buldogi" ze zdjęć ?

foton 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2016-12-03, 19:55   

Panowie, sprawa nie jest taka skomplikowana, jak się niektórym wydaje. Brodawczak staropolski został uratowany od zagłady jak to niektórzy chcieli zrobić. Zasadnicza różnica między brodawczakiem staropolskim a podkarpackim jest w budowie głowy.
Piękne brodawczaki staropolskie można zobaczyć na tych zdjęciach:

http://www.golebie.wombat.fc.pl/galeria.php

I jeśli ktoś ma gołębie od tych panów to na pewno są staropolskie. Pan Kurasz swoje brodawczaki staropolskie wystawił, zresztą za moją namową na wystawie w Kielcach i po tym pokazie został opracowany wzorzec i rasa została uratowana. Pan z Darłowa był innego zdania, bo uważał, że brodawczak staropolski i podkarpacki to jest to samo, i nawet zamieszczał zdjęcia z niewłaściwymi napisami, jak to potrafi robić. Na przykład: "f&f" nr 3/2013, zdjęcie z napisem, nie podpisem, "buldog" czyli typowy brodawczak podkarpacki, co jest oczywiście nieprawdą. Artykuł o brodawczaku podkarpackim z ładnymi ptakami można znaleźć w biuletynie nr 60/2013.
Oczywiście, że oba brodawczaki mają wzorce rasowe. Wzorzec brodawczaka podkarpackiego został w tym roku nieco poprawiony i ukazał się w bieżącym numerze biuletynu.
Zasadnicza różnica między tymi brodawczakami jest w budowie głowy. Podkarpacki powinien mieć spłaszczone ciemię i zaznaczoną kość potyliczną. Woskówki i brew nieco delikatniejsze. Staropolski ma głowę bardziej okrągłą, nieco spłaszczone ciemię i łukowate przejście głowy w kark, czyli tzw. końska szyja. Woskówki i brew dobrze lub bardzo dobrze rozwinięte. Aha..oko u podkarpackiego perłowe z dopuszczalnym zaczerwienieniem, u staropolskiego jak u pocztowych.
W aktualnym numerze "f&f" jest artykuł o brodawczakach w Polsce, ale o brodawczaku staropolskim nie ma wzmianki, bo pan z Darłowa wie lepiej i ratuje inne rasy polskie ogólnie znane.
Aha....brodawczak podkarpacki nie jest aktualnie w procedurze rejestracyjnej EE. Piszę to dlatego, ponieważ natrafiłem na inne nieprawdziwe informacje.
To na razie tyle.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 279 piw(a)
Wysłany: 2016-12-03, 20:41   

Ciekawa sprawa z tymi brodawczakami. To wszystko mi na przykład jest wiadome. Natomiast nadal nurtuje mnie pytanie czy brodawczak staropolski = buldog.
Panie Zdzisławie dlatego ja nie czytam f&f, bo obiektywizmu tam tyle, co w jednoosobowej spółce z o.o. :)

Krzysiek G

Otrzymał 214 piw(a)
Wysłany: 2016-12-03, 21:24   

Okazuje się, że brodawczak staropolski, zarejestrowany jako oficjalna rasa, wywodzący się bezsprzecznie od buldoga i nadal potocznie buldogiem zwany, a dawny - duży, masywny, z wielkimi naroślami buldog - to dwie formy pierwotnego brodawczaka, sądzę nawet, że dwie, być może spokrewnione ze sobą, ale odrębne rasy, różniące się znacznie między sobą. Jeżeli te gołębie, które pokazał kolega Ufom są bulgogami, to sam na pierwszy rzut oka widzisz, że nie sa one brodawczakami staropolskimi. Pokutuje tutaj jakże powszechne w naszym gołębiarstwie lokalne, potoczne nazewnictwo, będące pozostałością jeszcze po okresie rozbiorów. Chyba z 10 lat temu zgadałem się z facetem na targu, że ma hodowlę turczynów we wszystkich kolorach. Było to ze 100 km w przeciwną stronę, ale że to turczyny i cała hodowla , więc jadę. Zajechałem na miejsce i okazało się, jest i cała hodowla , ale ... brodawczaków polskich, niektóre nawet niezłe. Innym razem znajomy hodowca chwalił się, że wszedł w posiadanie dużego stada "pocztowych belgijskich". Ponieważ w naszych stronach zawsze nazywano tak orzełki, więc w ciemno jadę. na miejscy okazało się, że była to najpiękniejsza hodowla ... brodawczaków podkarpackich, jakie w życiu widziałem. Facet po prostu nie wiedział co ma, a hodowca z Podkarpacia , który mu je przywiózł, mówił że to 'belgijskie". Dopóki hodowcy między sobą, potocznie , nazywać będą gołębie nie oficjalnie, ale jak kto uważa, takie pomyłki zawsze będą miały miejsce, ba - wejdą w życie i utrwalą się idiotyzmy, jak np. nazywanie białogłówek gumbińskich "krakowiakami", czy proponowany ostatnio jako nowa rasa "biały blauwinder".

ufom1234 

Wysłany: 2016-12-03, 22:43   

te ktore tu wstawilem sa od pana Wojciecha Kurasza
mam tez od pana Jedrusika ktory teraz wystawial na wystawie w kilecach jako sam ale sa nieco inne

adon 

Otrzymał 40 piw(a)
Wysłany: 2016-12-03, 23:19   

foton,
Cytat:
Staropolski ma głowę bardziej okrągłą, nieco spłaszczone ciemię
Ma spłaszczone ciemię czy czoło? Pytam dla pewności. :)

foton 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2016-12-04, 13:27   

Adrian - chyba wyraźnie napisałem, a jak przyjedziesz do mnie, to mogę Ci zrobić płaskie czoło lub ciemię w zależności od potrzeb.

Co do pytania, czy brodawczak staropolski = buldog, to mogę tylko odpowiedzieć, że na Kielecczyźnie jest to równoważne. Wiedziałem, że pan Jędrusik ma te gołębie, bo przed rejestracją wzorca mówił mi o tym Kurasz. Dużo złego dla tej rasy zrobił pan z Darłowa, bo napisał, że brodawczak podkarpacki jest zwany buldogiem, a nie było wtedy jeszcze wzorca brod. staropolskiego. Na wystawie w Busku, wszystkie brod.staropolskie stały się wtedy podkarpackimi, bo sędziowie nie mogli inaczej ocenić. Busko i okolice to była ostoja brod. staropolskiego. Dzięki wzorcowi brodawczak staropolski został utrzymany jako rasa, chociaż dzięki takim dezinformacjom, dużo podkarpackich zostało "spapranych" brod. staropolskim.
Ale jest dobrze, że brod. staropolski pokazuje się na wystawach.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 279 piw(a)
Wysłany: 2016-12-04, 17:35   

Na Kielecczyźnie jest równoważne a mnie (pomijając artykuły, jak to Pan określił "Pana z Darłowa") spotkałem się i nadal spotykam z hodowcami, którzy mówią, że mają buldogi a w mojej ocenie są to podkarpackie, stąd wywołałem dyskusję, żeby mieć jaśniejsze spojrzenie na temat brodawczaków.
No ja jeszcze nie miałem możliwości oglądać staropolskiego na wystawie. Może będą na krajowej to się przyjrzę im z ciekawością.

P.S.
Panie Zdzisławie wybiera się Pan na krajową do Kielc w piątek ?

Krzysiek G

Otrzymał 214 piw(a)
Wysłany: 2016-12-04, 21:51   

Kiedyś na stronie p. Gilarskiego był fajny artykuł o brodawczakach podkarpackich autorstwa Andrzeja Kisiela, jednego z czołowych hodowców tej rasy i współtwórcy jej wzorca. Wspominał on, że w okolicach Buska ( o ile dobrze pamiętam) hodowano brodawczaki nieco podobne do podkarpackich, ale często miały one żółte oczy. Poza tym występowały w ciekawych kolorach : dwukolorowe, a nawet trzykolorowe. Pisał on, że po przekrzyżowaniu tych gołębi z brodawczakami podkarpackimi potomstwo uzyskane w ten sposób nie nadawało się do hodowli, bo niemal wszystkie miały czerwone brwi jak u indianów i była to wada bardzo trudna do wyeliminowania, dlatego usunął te gołębie ze swojej hodowli. Miałem okazję oglądać takie gołębie na żywo. Wyglądały naprawdę imponująco : czerwone i żółte w czarne plamy, albo czerwone w czarne i żółte plamy. Były też osobniki mające jedno skrzydło czerwone lub żółte, a drugie czarne. Widziałem takie stadko chyba z 10 lat temu u znajomego hodowcy w okolicach Rzeszowa.

foton 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2016-12-05, 19:08   

Panie Grzegorzu, planuję być w Kielcach na krajówce, ale jeszcze nie mam pewnych spraw dopiętych. Myślę, że do końca grudnia będę wiedział na pewno.

Krzysztof, jutro dam Ci info.

Odpowiedz do tematu