Poprzedni temat «» Następny temat
grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2016-11-24, 19:58   

Paweł ale jemu ptaki rzężą a jeszcze się taki nie urodził co by zgona zaliczył z przeciągu. Przeciąg w gołębniku to nic groźnego, gorzej jak powoduje tumany kurzu i ptaki to wdychają. Ale tumany kurzu świadczą o syfie w gołębniku i patogenach w powietrzu. Nie popadajmy w paranoję z tą wentylacją i przeciągami. Zacznijmy zwalczać patogeny a nie świeże powietrze, które czasem wieje ptakom po rajtuzach :)
Postaw piwo autorowi tego posta

michał85n 

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2016-11-24, 20:07   

Panowie sprzątam 3 razy w tygodniu ,wiec uwierzcie na słowo niema syfu.
Grzegorz skład ornisolu jest ,niestety nie po polsku .

michał85n 

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2016-11-24, 20:15   

Grzegorz i co teraz robić,kupic coś na ornitoze i trzymać pod ręką w razie nawrotu choroby? Jaki antybiotyk byś polecił ?

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2016-11-24, 20:33   

michał85n, pewnie, że nie po polsku :) ale mimo to napisz co tam mądrego producent nabazgrał.
Co teraz ? Jak inne ptaki nie mają objawów to nic. Na pewno nie podawanie leków na zaś. Możesz kupić sól do kąpieli irbasalz z Irbapolu i dodawać do picia pół łyżeczki na 3 litry wody. Poprawo to trochę drogi oddechowe. Nie obraź się ale sprzątać możesz 5 razy w tygodniu i nic to nie da, jak dobrze nie odkazisz budy i sprzętów. Używasz w ogóle czego do dezynfekcji ?

syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2016-11-24, 20:57   

Grzesiu uwierz mi że przeciąg więcej szkody narobi niż brak wentylacji.

michał85n 

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2016-11-24, 21:17   

Grzegorz gołębnik mam wybielony wapnem i czasami stosuje wirkon.
Słabo u mnie z angielskim jednak na opakowaniu jest jedynie zastosowanie ,przeciwskazania,i jak przechowywac ,składu nie widzę a ulotki też niema.
Syrtyr czasami w silne wiatry bywałem w gołebniku i nie czułem aż takiego przeciągu który by zaszkodził.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2016-11-24, 22:03   

Paweł oczywiście masz absolutną rację. Brak wentylacji jest gorszy od nadmiaru wentylacji. To nie ulega dyskusji. Ja tylko zwróciłem uwagę na fakt, że niektórzy panikę łapią jak jest przeciąg. Tu przymykają tam otwierają itp itd patogeny jak były tak są i będą.
Michał pewnie, że ci nie napiszą bo niby co mieli by, że napchali witamin i innych "cudownych" specyfików ?
Obserwuj ptaki a jak tylko coś zacznie się dziać to wal do weta, tylko nie tego co dał Ci ten "cudowny lek" a do bardziej ogarniętego i najlepiej jak by dał Ci streptomycynę lub neomycynę np Neosol ale najważniejsze jest badanie fizykalne czyli musi obejrzeć gołębia. Obecnie posiewu nie ma co robić, bo mamy już tyle w powietrzu patogenów, że nie ma siły aby posiew w gabinecie był czysty. Niech ci zrobi wymaz z wola żeby wykluczyć rzęsistka i flotację na robale i kokcydia.
przy wymazie z wola jak jest sprytny to zobaczy czy nabłonek się nie łuszczy za bardzo co oznacza ewidentny stan zapalny.
To tyle moich "mądrości" Chyba zacznę kasę brać za porady :p
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2016-11-24, 22:08, w całości zmieniany 1 raz  

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
michał85n
ufom1234 

Wysłany: 2016-11-30, 18:01   

stawiam na mykoplazme ja stosowalem multilan od weta to chyba tiamulina tez oczy ropialy itd jak przy orni lepiej zrobic badanie i isc do weta niz dawac te niewiadomo co

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2016-12-01, 00:01   

Tiamulina szczególnie w połączeniu z oxytetracykliną to świetny antybiotyk na mykoplazmę. Ma tylko jeden duży minus. Mało który wet potrafi dobrać dawkę dla gołębi a przedawkowanie tych antybiotyków strasznie wyniszcza ptaki i można sobie narobić ogrmonych problemów.
ufom1234, jak pamiętasz dawkowanie to chętnie bym się z nim zapoznał.

ufom1234 

Wysłany: 2016-12-01, 19:39   

1,5 -2ml na 1 l wody

Jaro0106 

Wysłany: 2016-12-01, 20:35   

Witam po raz pierwszy na tym forum, chociaż nie hoduję gołębi ozdobnych to mam średniej wielkości hodowlę gołębi pocztowych. Zawodowo zajmuję się między innymi leczeniem gołębi, oprócz tego kilka jeszcze bardziej ciekawych zajęć ale to już mnej istotne informacje. W ramach moich możliwości głównie czasowych mogę od czasu do czasu pomóc, w prawdzie w naszym gabinecie przewaga to gołębie pocztowe ale ozdobne też stanowią kilkanaście procent naszej klienteli, szkoda że wśród hodowców gołębi ozdobnych nadal tak małe zainteresowanie przynajmniej jakakolwiek opieką zdrowotną swoich pupili. Ale wracając do tematu który tu jest poruszany po tym co przeczytałem problem jest prawdopodobniej bardziej złożony bo tak jak ktoś wcześniej wspomniał raczej gołębie nie padaja od infekcji drug oddechowych a przynajmniej nie powinny padać bo różne cuda się zdarzają. Można tylko zakładać że pierwotną przyczyną była infekcja bakteryjna o raczej nie znanej etiologia bo nie wykonano żadnych badań. Zastosowano leczenie środkiem , to że nie zarejestrowanym to jeszcze jakoś można przeboleć ale że przepisał to lekarz to już lepiej wolę nie komentować , w dodatku brak jakiejkolwiek informacji o składzie więc nie wiadomo czym leczono. Ale podobno po pierwszym leczeniu był efekt szkoda że tak krótko podano antybiotyk bo gdyby podano minimum 7-8 dni to pewnie było by po problemie. Tego typu antybiotyki nazywane na drogi oddechowe zawierają najczęściej mieszaninę tetracyklin i makrolidów dokładnie z podanych powyżej przyczyn stwierdzić tego nie można. Problem w tym że były nawroty i kolejne próby leczenia były bez efektu. Więc prawdopodobnie albo jest jakaś wtórna infekcja bakteryjna albo od tego leczenia wdała się grzybica co w brew pozorom jest bardzo częstym przypadkiem chociaż nie tak często powoduje zejście. Jedyne co można poradzić na tą chwilę to zrobienie badań bakteriologicznych i mykologicznych w jakimś sensownym laboratorium które ma pojecie o patogenach występujacych u ptaków. Oczywiście może się zdarzyć że w takim badaniu nic sensownego nie wyjdzie bo jest parę chorób bakteryjnych które w ten sposób stwierdzić się nie da ale to już kwestia interpretacji lekarza prowadzacego i objawów.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2016-12-01, 22:54   

Jaro0106, witamy na forum. Moim zdaniem nie ma w Polsce ani jednego gabinetu weterynaryjnego, który w prawidłowy sposób (czyli przede wszystkim sterylny) pobrał by materiał do badań a tym bardziej zinterpretował prawidłowo rodzaj bakterii czy grzyba. Jako lekarz wet. wiesz dobrze, że w przypadku bakterii antybiogram może nam wiele pokazać ale pod jednym warunkiem, że materiał na posiew oraz hodowla będą wykonane prawidłowo a tak nie jest.
Dlatego dobry lekarz wet. musi posiadać dużą wiedzę praktyczną na temat chorób gołębi ponieważ w niemal 99 % przypadków musi oprzeć diagnozę o wywiad i badanie fizykalne.
Co do dbania o gołębie tzw rasowe to u mnie w związku na szczęście jest bardzo dobrze. Tak, jak u pocztowców.
Cieszy nas, że będziemy mieć fachowca tutaj :)

Jaro0106 

Wysłany: 2016-12-02, 09:40   

grzegorzk1979 napisał/a:
Jaro0106, witamy na forum. Moim zdaniem nie ma w Polsce ani jednego gabinetu weterynaryjnego, który w prawidłowy sposób (czyli przede wszystkim sterylny) pobrał by materiał do badań a tym bardziej zinterpretował prawidłowo rodzaj bakterii czy grzyba. Jako lekarz wet. wiesz dobrze, że w przypadku bakterii antybiogram może nam wiele pokazać ale pod jednym warunkiem, że materiał na posiew oraz hodowla będą wykonane prawidłowo a tak nie jest.
Dlatego dobry lekarz wet. musi posiadać dużą wiedzę praktyczną na temat chorób gołębi ponieważ w niemal 99 % przypadków musi oprzeć diagnozę o wywiad i badanie fizykalne.
Co do dbania o gołębie tzw rasowe to u mnie w związku na szczęście jest bardzo dobrze. Tak, jak u pocztowców.
Cieszy nas, że będziemy mieć fachowca tutaj :)

Twoja konkluzja jest prawidłowa tylko teza błędna, w wiekzości przypadków powody które podajesz nie powinny być żadną przeszkodą nie w tym rzecz problem leży w prawidłowej diagnozie z czym 95 % lekarzy ma problem nawet jak uzyskają poprawne wyniki badań ale problem badań tego co tam może być wykryte a co nie i powiązanie objawów do tego co nam wyszło to już wyższa szkoła jazdy i większość tego nie ogarnia. Ale tak jak napisałem jest to efekt braku wiedzy a nie możliwości. Zwyczajnie nie da się być specjalistą w jakiejś dziedzinie jak się ma tygodniowo jednego pacjenta, relatywnie zajmujemy się prawie wyłącznie ptakami w tym przeważającej części gołębiami bywa że w sezonie dziennie obsługujemy także w formie tel. nawet do 100 przypadków a wciąż moja wiedza ewoluuje i pewnie dwa trzy lata temu miałem inne spojrzenie na pewne kwestie jak obecnie .

ufom1234 

Wysłany: 2016-12-02, 16:55   

w moim przypadku bynajmniej robilismy kal na pasozyty wymazy z wola i oczu na bakterie i pasozyty ornitoza to z tego co mowil bardzo rzadka choroba gołebie by padaly jeden za drugim , najgorzej jak sie pojdzie na jakies targowisko i ci sprzedawcy wciskaja tym ludzia czasem te leki jakies mieszanki bog wie czego po objawach tu lezy przyczyna jak zielona biegunka to odrazu cos na salmonelle a sallmonella to tez bardzo rzadka choroba z tego co wiem wiekszosc poprostu ma jakies kokcydia rzesitka lub sa zagrzybione po tych wszystkich saszetakach

jaro stosujecie jodyne w walce z grzybami?

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2016-12-02, 18:27   

Jaro0106, oczywiście, że największym problemem jest postawienie prawidłowej diagnozy a żeby ją postawić to trzeba ją czymś poprzeć, Moje zdanie jest takie, że na pewno nie na wymazie z wola robionym za pomocą waty i szczypiec w pomieszczeniu, gdzie przed chwilą kichał kot :) jak już tak obrazowo mam to przedstawić :)
Ale mniejsza o to. Wiem jedno, jak lekarz wet. chce w ogóle pomyśleć o leczeniu gołębi to musi się dokształcać w tym kierunku i to mocno. I jeszcze jedna konkluzja dotycząca hodowców rzadko korzystających z usług lekarza wet. to własnie nikły dostęp do tych, którzy chcieli by się podjąć. Brak szerszej wiedzy a niestety w niektórych przypadkach elementarnej no i oczywiście niechęć do podejmowania się leczenia ptaków. Można to wywnioskować chociaż by z wpisów na forach również tym.
Sam po swoich znajomych lekarzach wet. wiem, że wolą pieski kotki (z wiadomych względów:)) niż gołębie. Często po prostu hodowcy gołębi to niemajętni prości ludzie, chociaż to się zmienia.
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2016-12-02, 18:28, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu