Poprzedni temat «» Następny temat
Happek Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 2343
Otrzymał 310 piw(a)
Skąd: Okolice Siedlec/Mazowieckie
Wysłany: 2010-08-14, 13:22   Choroby bakteryjne

Najgroźniejsze choroby bakteryjne gołębi to: chlamydioza, salmoneloza, mykoplazma, streptokoza, gruźlica i gruźlica rzekoma. Stosunkowa rzadko występuje kolibakterioza. Niszcząco na bakterie działają związki chloru (wapno chlorowane, podchloryn sodu, chloramina, formalina, fenole, jodofory, sterinol, wirkon), słabiej zaś ługi.

Mimo zapewnienie warunków nawet najlepszych zdarzają się choroby i nie ma na nie siły możemy na uszach i włosach stawać. Są groźne dla całego stada i przyszłości Naszej hodowli.
Często jednak sami sobie szkodzimy podając różne leki, weterynarzy mających o chorobach gołębi pojęcie także niestety nie trafia się wielu. Z reguły wielu hodowców którzy nie mają większej wiedzy z literatury lub dostępu do internetu jeśli nie wie co jest to składa to na salmoneloze, błąd! Wiele chorób tej gruby jak chyba nie trudno się domyśleć przenosi się z osobników chorych na zdrowe czyli epidemia momentalnie gotowa.
Wiele jest mało znanych i trudnych do rozpoznania, jednak są i mogą się trafić, poniżej postaram się bliżej przedstawić choroby z grupy ch. bakteryjnych.


Choroby Bakteryjne


Chlamydioza (ornitoza)


Jest to choroba wywoływana przed drobnoustroje z rodzaju Chlamydia. Gołębie zarażają się bezpośrednio od osobników chorych. Postać ostra choroby rozpoczyna się zapaleniem worków spojówkowych (spojówki są obrzękłe, powieki często sklejone), światłowstrętem i wyciekami z nosa. Pojawiają się trudności w oddychaniu i biegunka wodnista. Choroba u gołębi dorosłych przebiega najczęściej w postaci przewlekłej. Ptaki takie są w słabej kondycji, osowiałe a ich upierzenie jest matowe. Często obserwuje się zamieranie zarodków w jajach i zwiększoną śmiertelność piskląt w wieku 2-3tygodni. Chlamydioza gołębi jest chorobą odzwierzęcą. Z tego względu stada, w których z całą pewnością ją rozpoznano, powinno się przekazywać do dyspozycji władzom weterynaryjnym.
Leczenie polega na podawaniu indywidualnie antybiotyków z grupy tetracyklin. Jeżeli wszystkie gołębie są chore, to antybiotyki podaje się do wody. Gołębniki mało wartościowe należy zlikwidować w całości. Ostatnio zaleca się podawanie preparatu Ornisol. Wskazane jest podawanie 20ml preparatu (Doxycilne, Tylosine) na 2.5l wody do picia przez 5-7dni; codziennie należy sporządzać świeży roztwór leku. Można także w wodzie do picia podawać Laudin- 4g preparatu na 1l wody przez 10dni; Tylan- 0,5g na 1l wody, przez 3-5dni.
W leczeniu miejscowym zmian zapalnych spojówek można stosować Biocynę, 10% Sulfacetamid- 1 raz dziennie po 2krople, a także maści do oczy: Detreomycynę 1%, Dicoritineff, Oxycort A, Gentamycynę 1%. Nos należy przemywać naparem rumianku, chinokosyzolu 2 razy dziennie po 1 kropli preparatu Atecortin. W nie których produkuje się szczepionki przeciwko tej chorobie.

Salmoneloza (paratyfus gołębi)


Link do tematu na forum (kliknij)

Mykoplazma


Link do tematu na forum (kliknij)

Streptokoza


Choroba ta jest wywoływana przez paciorkowce. W praktyce występuje rzadziej niż dotychczas wymienione. Charakterystyczne są objawy duszności; otwory nosowe są niedrożne. U niektórych sztuk występuje biegunka. Może przebiegać w formie posocznicy. Choroba trwa 4-8dni. W celu rozpoznania choroby wskazane jest przeprowadzenie badania bakteriologicznego. W leczeniu stosuje się antybiotyki np. Salmosol.

Gruźlica


Gołębie zapadają na tę chorobę w wyniku zaatakowania ich przez bakterie gruźlicy ptasiej Mycobacterium tuberculosis avium. Rozwojowi choroby sprzyja ciemny, zawilgocony gołębnik. Prątki gruźlicy znajdują się w pomiocie. Ptaki zakażają się pobierając ziarno rzucone na brudną podłogę gołębnika. Gruźlica atakuje wątrobę, jelita, śledzionę, kości.
Choroba objawia się po 2-12miesiącach od zakażenia. Ptaki stają się mało ruchliwe, obnizą się ich nieśność, tracą apetyt i chudną. Może pojawić się opuchlizna na stopie i kulawienie. Jeśli są zaatakowane jelita, ptaki mają biegunkę. Przy schorzeniu wątroby żółkną błony śluzowe i skóra. Natomiast w razie porażenia worków powietrznych następuje pogrubienie ich ścian pojawiają się serowate guzki. Gruźlica kości atakuje kości kończyn.
Ptaków chorych na gruźlicę się nie leczy; należy usunąć je ze stada.
Zapobieganie gruźlicy polega na utrzymaniu czystości w gołębniku, zapewnieniu ptakom odpowiedniej ilości światła i przestrzeganiu niskiej wilgotności. Konieczne jest częste przewietrzanie. Prątki gruźlicy mogą przenosić dzikie ptaki, gryzonie, koty, psy, zwierzęta gospodarskie i człowiek.

Gruźlica rzekoma

U gołębi choroba ta przebiega z gorączką i biegunką. Leczenie ptaka z zaawansowanym procesem chorobowym jest problematyczne.

Kolibakterioza

Choroba ta coraz częściej pojawia się u gołębi. Ptaki są osowiałe, smutne, mają biegunkę. U niektórych ptaków obserwuje się wyraźną duszność. Objawy kliniczne tej choroby są podobne do objawów salmonelozy. W leczeniu proponuje się te same antybiotyki, co przy salmonelozie, a po terapii Polfarmix Z, Introvit.


Leki oraz leczenie proszę konsultować z weterynarzem, nikt nie bierze za to odpowiedzialności.
Źródło jest dość stare większość leków pewnie dawno ma swoje zamienniki możliwe,
że o innej sile działania.


Wstęp:Happek
Pozostałe informacje: Książka "Gołębie-Chów, Hodowla, Rasy"
- Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa
_________________
PAPUGI DO WOLIER!

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!Happek/Szaleniec
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright 2016 by RasoweGolebie.pl