Poprzedni temat «» Następny temat
grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2012-06-15, 12:45   BADANIA LABORATORYJNE GOŁĘBI - TO WARTO WIEDZIEĆ

Temat ten zakładam z myślą o tych hodowcach, którym obce są terminy nazwy badań jakie wykonuje się podczas poszukiwań różnych chorób i w celu rozwiązania zagadki co trapi naszych podopiecznych.

BADANIA LABORATORYJNE GOŁĘBI – TO WARTO WIEDZIEĆ

Pierwszą trudnością jaką napotykamy przy próbie ustalenia choroby jaka zaatakowała nasze ptaki jest wbrew pozorom znalezienie weterynarza, który wykonał by takie badania. Dziwne?! Otóż nie, ponieważ chociażby na tym forum jest co najmniej kilku hodowców, którzy spotkali się z tym problemem. Czasem dziwi fakt, że wykształcony weterynarz, posiadający w swoim gabinecie mikroskop (wet bez mikroskopu, to jak niewidomy rajdowiec) odmawia wykonania badania np. kału. Nie dziwmy się. Leczenie ptaków jest bardzo wąską i rzadką specjalizacją. Wielu lekarzy weterynarii nie podejmuje się tak wąskiej specjalizacji ale nie jest tak źle, ponieważ z moich obserwacji wynika, że coraz więcej lecznic jednak podejmuje się badań gołębi. Przyczyną tego stanu jest również fakt, że popyt na tego typu badania rośnie. Kiedyś jak gołąb był chory, to hodowca-znachor (przepraszam za wyrażenie) sam diagnozował ptaka i próbował leczyć a jak się nie udało to wiadomo….Obecnie coraz więcej hodowców decyduje się na wizytę u weterynarza.
Jak już decydujemy się na wizytę, to warto wiedzieć chociaż ogólnie jakie badania wykonuje specjalista w kierunku konkretnych chorób.

WYMAZ WOLA I ODBYTU

Pobierany jest za pomocą sterylnego patyczka bądź waty umieszczonej na szczypcach. Pobieranie w ten sposób materiału do badania jest dla gołębia bezbolesne.
Tak pobrany materiał zostaje wykorzystany w dwóch badaniach

W pierwszym badaniu zwanym PARAZYTOLOGICZNYM jest przenoszony na specjalną płytkę i poddany obserwacji pod mikroskopem
Badaniem tym możemy sprawdzić czy ptaki nie mają robaków (nicieni żołądkowo-jelitowych)i ale przede wszystkim tak powszechnego i groźnego rzęsistka, który odpowiedzialny jest za Trichomonadozę.

W drugim badaniu zwanym BAKTERIOLOGICZNYM wymaz zostaje wykorzystany w celu sprawdzenia, czy gołębie nie zaatakowała jakaś bakteria (Salmonella, E. coli, gronkowce, paciorkowce) lub grzyb. W tym celu wymaz przenoszony jest na specjalną płytkę z pożywką dla bakterii i grzybów ułatwiającą ich rozwój. Taka płytka trafia do specjalnego inkubatora na minimum dobę. Po upływie tego czasu można zaobserwować rozwój bakterii i grzybów ( o ile są nimi zarażone gołębie)
Dodam, że podejrzenie grzybicy można również potwierdzić badaniem mikologicznym również pobierając wymaz z tchawicy.

ANTYBIOGRAM

Po wyhodowaniu bakterii weterynarz wykonuje Antybiogram polegający na ustaleniu, który z antybiotyków będzie skutecznym lekiem na bakterię, która zaatakowała nasze gołębie. Nie będę się tu rozpisywał na czym to polega. Jedno jest pewne!!
Jest to bardzo istotne badanie ponieważ niemal w 100% eliminuje leczenie na ślepo, które jak już gdzieś pisałem kończy się często zgonem „pacjenta”

Mimo, że jest wiele rodzajów grzybów, to na te cholery stosuje się leki o bardzo szerokim działaniu na co najmniej kilka rodzajów grzybów.

BADANIE KAŁU METODĄ FLOTACJI

W przypadku tego badania również nie będę opisywał metody, bo to nie wykłady z laboratorium :>
W skrócie jest to badanie pod mikroskopem odpowiednio wyizolowanych fragmentów kału na obecność różnych robaków oraz kokcydii.
Najczęstszymi chorobami ujawnionymi podczas tego badania są różne robaczyce i Kokcydioza.

BADANIE KRWI

Badanie krwi gołębi na obecnym etapie jest badaniem raczej diagnostycznym niż w kierunku konkretnej choroby.
Badając skład biochemiczny weterynarz może określić stan prawidłowego funkcjonowania tak ważnych narządów jak wątroba czy nerki oraz ocenić stan mięsni. Jest bardzo modne badanie wśród hodowców gołębi pocztowych ponieważ w ten sposób można wyeliminować gołębie słabsze.

Niestety na WIRUSY takie jak Adeno, Paramyksowiroza (tzw. kręciek) Herpeswiroza , Ospa gołębi
nie ma badań potwierdzających a przynajmniej żaden lekarz weterynarii ich nie wykona choćby ze względu na koszty testów na niektóre z nich.
W takim przypadku stosujemy tzw. leczenie objawowe oraz szczepienia ochronne.

PAMIĘTAJ!!!
ZAWSZE LEKARZ WETERYNARII DECYDUJE JAKIE BADANIE JEST POTRZEBNE TWOJEMU GOŁĘBIOWI!!!!

Powyższy artykuł jest tylko i wyłącznie zbiorem teoretycznych informacji na temat badań laboratoryjnych i nie może być wykorzystany do sugerowania weterynarzowi jakie badania ma wykonać.
Nie ma nic gorszego w pracy weterynarza jak wymądrzający się hodowca.

P.S.
Artykuł dedykuję Krzyśkowi - Happkowi za inspirację do jego napisania oraz Krystianowi - KrysSZ, który zetknął się właśnie z olbrzymim problemem znalezienia weta, który zrobił by badania w momencie kiedy miał problem ze swoim stadem.
Nie życzę nikomu tego typu kłopotów.
Życzę wszystkim jak najmniej wizyt u weterynarza :>

250px-Posiew2foto.jpg
Bakterie wyhodowane na płytce.
Plik ściągnięto 12874 raz(y) 8,57 KB

kokcydiaimage79.jpg
Kokcydia pod mikroskopem.
Plik ściągnięto 12874 raz(y) 45,39 KB

rzęsistek.jpg
Rzęsistek pod mikroskopem w całej okazałości
Plik ściągnięto 12874 raz(y) 3,33 KB

robal.JPG
Paskudny robal pod mikroskopem
Plik ściągnięto 1417 raz(y) 56,69 KB

Autor postu otrzymał 6 piw(a)
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2013-08-14, 12:25, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Wystawiono 6 piw(a):
Gruchacz97, Marcin, Happek, KrysSz, slaby1986, Marius
Happek 

Otrzymał 310 piw(a)
Wysłany: 2012-06-15, 14:38   

I oto właśnie chodziło! Dzięki :)

U mnie właśnie badanie kału parazytologiczne odbywa się z kału jaki zbiorę od ptaków, chodź pewnie w razie potrzeby gdybym nie miał pobranego materiału do badania odbywał by się tak jak to odpisałeś poprzez pobranie wymazu na wacik, opisałeś akurat że wykonuje się to watą na szczypcach, do uzupełnienia dodam że moja wet wykonuje to podobnym wacikiem jak do czyszczenia uszu tylko większym no i sterylnym.

Dla pełnego uzupełnienia tematu, podam koszty badań u mnie:
Parazytologiczne kału lub wymaz z wola-15zł
Bakteriologiczne-35zł

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!

Happek/Szaleniec

KrysSz 
miłośnik ptaków

Otrzymał 427 piw(a)
Wysłany: 2012-06-15, 17:38   

Te fotki są super. Normalnie waham się nad kupnem mikroskopu :)

syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2012-06-15, 21:00   

Dodam jeszcze coś od siebie jeśli mogę: Mój zbiór materiałów dotyczących pasożytów itd

Obraz_typowych_zarazkow_w_hodowli.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 774 raz(y) 138,06 KB

Autor postu otrzymał 1 piw(a)

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Happek
syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2012-06-15, 21:03   

http://www.youtube.com/wa...player_embedded
oraz filmik z badaniem wola i kloaki
 Autor postu otrzymał 2 piw(a)

Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
grzegorzk1979, KrysSz
grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2012-06-15, 21:59   

Rzeczywiście nie napisałem jak zbieramy kał do analizy :> Do wykonania badania parazytologicznego metodą flotacji pod mikroskopem potrzebna jest próbka kału.
Jak prawidłowo pobrać kał ?
Najlepiej jest zakupić w aptece sterylny pojemniczek na kał dla ludzi. Każdy taki pojemnik jest wyposażony w łopatkę. Za pomocą owej łopatki zbieramy próbki najświeższego kału, jaki uda nam się znaleźć (najlepie jeszcze ciepły :> ) Kał pobieramy z różnych miejsc gołębnika w ten sposób aby był od jak największej liczby ptaków. Jeżeli mamy jednego podejrzanego o chorobę to pobieramy od jednego konkretnego. Kału zbieramy tyle, żeby pojemniczek był pełny. Przy badaniu metodą flotacji czym więcej materiału tym lepiej.

KrysSz, kupić mikroskop to połowa sukcesu. Jeżeli nie byłeś orłem z chemii i nie miałeś nawiedzonej nauczycielki, która molestowała cię badaniami laboratoryjnymi to musisz jeszcze wziąć korepetycje z poszukiwania tych wszystkich choler na płytce, najlepiej u studenta lub studentki np chemii :>
syrtyr, dzięki za uzupełnienie.
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2012-06-15, 22:01, w całości zmieniany 1 raz  

syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2012-06-15, 22:20   

Proponuje u studentki najlepiej ładnej i zgrabnej <lol> Co do pobierania kału do badania .Ja pobieram kał z pieciu miejsc w gołębniku . Z rogów i ze środka, tak mi zalecił wet lub wysprzatać popołudniem cele i na noc zamknąć ptaki w nich. Rano próbka z każdej celi. Mamy pewność że ptak załatwił się w środku nie na podłogę.
Ostatnio zmieniony przez syrtyr 2012-06-15, 22:25, w całości zmieniany 1 raz  

KrysSz 
miłośnik ptaków

Otrzymał 427 piw(a)
Wysłany: 2012-06-15, 22:29   

Mi wet powiedział:
Do pudełka czy transportówki biała kartka na dno, i gołąb i przywieź do mnie :D
Tylko jak pojechałem powiedział ze badań nie zrobi... taka mała ironia.
Ostatnio zmieniony przez KrysSz 2012-06-15, 22:31, w całości zmieniany 1 raz  

Happek 

Otrzymał 310 piw(a)
Wysłany: 2012-06-16, 09:03   

Ja na początku dałem kartkę ale problem się robi jak ptak ma np. biegunkę bo kartka nasiąka. Aktualnie w klatkę taką "wystawową" kładę folię a na folię ruszt (taki plastikowy za 2zł), dzięki rusztowi ptak nie rozdeptuje mi tych odchodów przez co łatwo je pozbierać.
Ptak zostaje do klatki włożony na noc, kał zbieram rano i wiozę do weta, czy włożycie tych ptaków jednego czy pięć to już kwestia co kto potrzebuje.

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!

Happek/Szaleniec

czeskikret 

Otrzymał 227 piw(a)
Wysłany: 2012-06-16, 19:18   

Ja robię tak samo jak Happek, chyba najlepszy sposób.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2012-06-17, 10:46   

No właśnie najtrudniej jest złapac czysty kał. syrtyr, pomysł dobry pod warunkiem, że w celach masz ruszt, bo wystarczy, że gołąb rozdepcze kupę i d..a blada. Łapy są doskonałym siedliskiem różnych syfów. KrysSz, do dzisiaj jak wchodzę do gabinetu znajomego weta to się do mnie uśmiecha na wspomnienie tej "anegdotki" o Twoim przypadku. Rzeczywiście metoda Happka wydaje się być najwłaściwsza ale ja to robię jeszcze inaczej. Wchodzę do gołębnika i czekam, obserwuję ptaki. Każdy prawdziwy hodowca wie w którym momencie gołąb szykuje się do puszczenia bomby!!!
I nagle nadchodzi ten tak bardzo wyczekiwany moment, szybko podbiegam z pojemniczkiem, podstawiam i......bingo!!! Jest świeżutka cieplutka kupka, czysta jak łza!!!! <lol> <lol> <lol>

Oczywiście żart :>
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2012-06-17, 10:48, w całości zmieniany 1 raz  

syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2012-06-17, 20:43   

Tak ja opisałem jak to robie u siebie mając ruszt w celach

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2012-07-01, 19:12   

http://www.youtube.com/watch?v=zzTKDKa3cgg
Tylko pozazdrościć takiej opieki
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2012-07-01, 19:12, w całości zmieniany 1 raz  

lukasz99

Wysłany: 2012-10-16, 15:47   

witam
na youtube.pl są filmiki badania laboratoryjne
http://www.youtube.com/wa...zs&feature=plcp
http://www.youtube.com/wa...Y8&feature=plcp
http://www.youtube.com/wa...Wo&feature=plcp

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2012-10-16, 18:07   

lukasz99, tylko nie wiem czy to nie podpada pod kryptoreklamę <rotfl> . Mam nadzieję, że nie. Świetne uzupełnienie artykułu.

Odpowiedz do tematu