Poprzedni temat «» Następny temat
Gość

Wysłany: 2012-11-09, 13:10   

Wszystko ładnie i pięknie opisane, tyle, że jeżeli weterynarz nie ma zielonego pojęcia co ma robić, to nawet najlepsze badania nic nie pomogą. Bardzo dużo weterynarzy siedzi w tych swoich klinikach by wyrobić dniówkę a poziom ich wiedzy na temat zwierząt innych niż pies, kot czy świnka morska jest równy niejednemu początkującemu hodowcy (bez obrazy).
Ludzie hodujący gołębie z namiarami na wystawy czy loty, mają poparcie w związkach, tam wymiana informacji o wetach jest dobra. Wiadomo do kogo iść a kogo unikać. A co ma zrobić zwykły, szary pasjonat? Często tacy ludzie mieszkają na wsiach, gdzie nie dość, że weterynarzy jest jakby kot napłakał to i oprócz krowy czy świni nie mieli z innymi zwierzętami do czynienia.

Denerwują mnie także teksty niektórych z użytkowników forum, że ptaka do 50 zł to nie warto leczyć... Jakim prawem się pytam? To też żyje, czuję i choruje. Nawet nie głównie o to mi chodzi tylko o to na czym ci młodzi czy niedoświadczeni hodowcy mają się nauczyć? Czy nie lepiej stracić ptaka za 20 zł czy ptaka za 100 zł? A doświadczenie pozostaje do końca życia, że np. "ten lek od weta nie pomógł na tą przypadłość u gołębia"

I dajcie już spokój z tym dzieleniem tych gołębi na te "za grosz" i te "drogie" bo to mija się z celem.

Happek 

Otrzymał 310 piw(a)
Wysłany: 2012-11-09, 14:25   

trebor, większość z Nas mieszka na wsiach i te czasy że weterynarzy na wsiach nie ma chyba się skończyły, no chyba że ja mieszkam w dziwnej okolicy.
W związkach jest tak samo jak i poza, jak się nie dopytasz kolegów znajomych i nie wiem kogo w okolicy to nikt CI nic innego nie powie, chyba że znowu ja jestem w dziwnej organizacji.
Owszem łatwiej stracić ptaka za 20zł ale ciężej wsadzić 50 czy 100zł w jego badania i leczenie.
Jeszcze lepiej zdajemy sobie wszyscy sprawę że każdy zaczynał od koków, każdemu zdychały, każdemu padały i nikt od początku nie leczył tylko doszedł do tego...z czasem, ale po to jest forum aby początkującym nie zajęło to co Nam 10 lat tylko np 3.
Po to także jest to opisane aby osoba która jedzie badać nie było ciemna i mogła się zorientować czy wet wie o czym mówi.
Tak poza tym to Witam na forum.

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!

Happek/Szaleniec
Postaw piwo autorowi tego posta

Mikuś 

Otrzymał 92 piw(a)
Wysłany: 2012-11-09, 18:55   

Happek, Zależy wszystko od weterynarzy ja mieszkam na wsi i są trzy gabinety weterynaryjne w pobliskich miastach i tylko jeden wet jest dobry i do niego jeżdżę z ptakami przeróżnego gatunku i wszystko jest w porządku nawet wczoraj miał po drodze by sprawdzić jak się miewają moje ptaki i zwierzęta w gospodarstwie.

syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2012-11-09, 20:27   

Nikt nie jest zobowiązany by chodzić do jedynego weta we wsi. U mnie tez jest ,jednak wiele na temat ptaków nie powie.Dlatego wysyłam kał ,ptaka jak coś się dzieje.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2013-04-07, 19:57   

z okazji rozpoczęcia nowego sezonu lęgowego przypominam, że warto wykonać podstawowe badania naszych podopiecznych w myśl zasady "Lepiej zapobiegać niż leczyć.."
Ci, którzy już mnie trochę poznali wiedzą,że jestem przeciwnikiem szprycowania gołębi "na zaś" Jedynym wyjątkiem jest odrobaczanie gołębi, które powinno się przeprowadzić 2 razy w roku na początku sezonu lęgowego i na końcu.
Dlatego proponuję na początek sezonu 2 badania - wymaz z wola i badanie kału na przede wszystkim na rzęsistka i kokcydiozę. Koszt około 40-50 zł a więc często mniej niż leki i nie potrzebna szpryca.
 Autor postu otrzymał 2 piw(a)

Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
just, syrtyr
syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2013-04-07, 20:25   

Podpisuję się <lol> Masz browara <lol>

czeskikret 

Otrzymał 227 piw(a)
Wysłany: 2013-04-07, 20:37   

A jak myślicie warto by było zainwestować w jakiś mikroskop powiedzmy za 100,- i samemu robić badania na kokcydia i rzęsistka? Trzeba by się tylko nauczyć rozpoznawać te pasożyty.
Ostatnio zmieniony przez czeskikret 2013-04-07, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  

syrtyr 
-----

Otrzymał 238 piw(a)
Wysłany: 2013-04-07, 20:39   

czeskikret, zastanawiałem się sam nad tym , jednak praktyka jakas by sie przydała. Chyba że masz kogoś kto Cię kokieruje

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2013-04-08, 14:07   

czeskikret, pod mikroskopem za 100 zł to niewiele zobaczysz. Co najwyżej możesz sobie pooglądać piórojady w powiększeniu x 10 :)
Za mikroskop, pod którym zobaczysz np. rzęsistka to koszt używanego około 700-800 zł

foton 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2013-04-29, 19:00   

Za ok. 400zł można już kupić mikroskop z trzema okularami i dającym powiększenie umożliwiającym wykrycie pierwotniaków, o jajach robaków nie wspomnę bo są większe.
Na allegro jest tego do wyboru, łącznie z takimi, które mają podświetlany pod spodu stolik.
Natomiast samo znalezienie i rozpoznanie cyst pierwotniaków i jaj robaków nie jest wcale takie proste.
Ale ćwiczenie czyni mistrza.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2013-04-29, 21:18   

foton, no jacha pomijając "drobny" szczegół, że jest to jedno okularowy mikroskop co jak każdy, kto ma do czynienia z mikroskopem wie ze można sobie ślepia wymęczyć na maksa. Pomijajac fakt, że nawet podczas sporadycznego używania "śrubki" regulacyjne chodzą jak ku..ie gacie i nie można złapać ostrości to ogólnie spoko :)
Dla przykładu ja na takim modelu pracuje. Stary, dobry PZO-wski okularnik.
http://allegro.pl/mikrosk...3189314332.html
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2013-04-29, 21:21, w całości zmieniany 1 raz  

skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2014-10-21, 10:54   

Gdzie polecacie wykonać badania laboratoryjne (chodzi mi o komplet badań). U mnie u okolicy nie mam zaufania do żadnego z lekarzy weterynarii, sądzę, że wykonują badania na odczepnego, o leczeniu nie wspominając.
W ubiegłym roku wysyłałem materiał do badań do R. Myszkowskiego w Katowicach- cena za komplet badań 120zł.
Może ktoś polecić jakiegoś tańszego specjalistę?

Happek 

Otrzymał 310 piw(a)
Wysłany: 2014-10-21, 15:08   

Co to jest KOMPLET BADAŃ, bo wiele można przez to zrozumieć, najpierw określ co w tym komplecie się znajdowało a potem będziemy dyskutować dalej:)

"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam!

Happek/Szaleniec

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2014-10-21, 19:21   

skun871, ja w ogóle nie polecam badań metodą wysyłkową. Nie bardzo wyobrażam sobie czysty materiał do badania, który w niewiadomych warunkach transportowych przejeżdża przez pół kraju.
Masz tutaj namiar na lecznicę. Myślę, że rzetelnie podejdą do badań.
http://www.amicusvet.pl/index.php?go=uslugi
Happek, moim zdaniem komplet to badanie kału na pasożyty czyli tzw flotacja i wymaz z wola na rzęsistka i posiew na bakterie i grzyby.
U mnie to koszt około 60 zł
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2014-10-21, 19:23, w całości zmieniany 1 raz  

skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2014-10-21, 22:23   

Happek napisał/a:
Co to jest KOMPLET BADAŃ, bo wiele można przez to zrozumieć, najpierw określ co w tym komplecie się znajdowało a potem będziemy dyskutować dalej:)

przez komplet rozumiem to co robiłem w zeszłym roku:
-badanie parazytologiczne
-badanie bakteriologiczne + antybiogram
-badanie mykologiczne

grzegorzk1979 napisał/a:
skun871, ja w ogóle nie polecam badań metodą wysyłkową.

Dlaczego? kupy zbieram do jałowego sterylnego pojemnika (taki jak do badań ludzkiego moczu- zakupuje w aptece), wymazy z wola i kloaki zbieram również do zakupionego w aptece specjalnego zestawu do pobierania wymazów. Wszystko jest dobrze zabezpieczone. Kurierem materiał jest na drugi dzień w laboratorium.

grzegorzk1979, jeżeli by się tak czepiać to pare lat temu w szkole mówili, że... każdy pomiar i badanie wykonane dopiero w warunkach laboratoryjnych będą miały najbardziej wiarygodny wynik, a wszystko co dzieje się poza laboratorium będzie obarczone jakimś błędem pomiaru

Odpowiedz do tematu