Poprzedni temat «» Następny temat
Mea 
Młody Hodowca

Wysłany: 2014-07-12, 20:05   Znalazłem Gołębia

Witam tydzień temu znalazłem gołębia na polu który nie mógł latać ponieważ miał uszkodzone lotki.
Zabrałem go do do siebie i wsadziłem go do klatki w której trzymam króliki. Po tygodniu go oddałem typowi który hoduje gołębie ten ziomek mieszka ode mnie 300m, więc wziął go z tej klatki w rękę i zaniósł do siebie.
Wczoraj ten gołąb do mnie wrócił nie wiem jakim cudem ponieważ nie latał i nie widział z góry gdzie jest trzymany był tylko niesiony w ręce. Tato wyczytał na jakiejś obrączce, że jest z Rumuni. Zrobiłem mu dziś klatkę i jest otwarta i nie wchodzi do niej jak zrobi się ciemniej to pewnie go tam wsadzę żeby wiedział gdzie ma spać.
Ale chciałbym zapytać czemu wrócił do mnie a nie poleciał gdzieś indziej ponieważ jest to stary gołąb i czemu nie odlatuje choć ma otwarte drzwi i może wylecieć i mam jeszcze pytanie jak mam go rozpoznać jakiej jest płci ( nie mam innych gołębi) mogę jutro zrobić mu zdjęcie jeżeli dałby ktoś rade go rozpoznać jaka to płeć i rasa jeżeli jest rasowy. Proszę o szybką odpowiedź. :)

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2014-07-12, 20:28   

Mea, zró fotkę i spisz dokładnie znaki z obrączki. Aż jestem ciekaw jak wygląda ten "Rumun"Prawdopodobnie jest to gołąb pocztowy z lotów, któremu ktoś celowo wyciął lotki żeby nie uciekł.
Dlaczego wrócił do Ciebie? Tego nie wiem, może u sąsiada mu się nie podobało :) Co do trzymania go w klatce to średni pomysł, poza tym jeden gołąb nie utrzyma się długo.
Postaw piwo autorowi tego posta

Mea 
Młody Hodowca

Wysłany: 2014-07-12, 20:43   

Tato trzymał kiedyś gołębie ale to kilkanaście lat temu i mówił, że samica sprowadza sobie samca. I co do tej klatki to jest pomieszczonko nie za duże z tylko żeby miał gdzie siedzieć i spać podest przed wyjściem ma. I jeszcze czy to prawda co napisałem w pierwszym zdaniu?

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2014-07-12, 21:27   

Mea, raczej samica nie sprowadza sobie samca. To już był by ewenement jak by się gołębie same tak ściągały. Chyba Tata ci trochę naściemniał :)

czeskikret 

Otrzymał 227 piw(a)
Wysłany: 2014-07-12, 21:36   

Mea, oczywiście, że samica może sobie sprowadzić samca. Sam kiedyś tak miałem, kupę lat temu dwa razy. Samica będzie znikała na jakiś czas, potem na dłużej i wróci z samcem. u nas na takie gołębie mówiło się wap.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 277 piw(a)
Wysłany: 2014-07-12, 22:13   

czeskikret, tak szczególnie jak jest jeden gołąb w "budzie" :) Raczej samica się wyprowadzi do bardziej zamieszkałego lokum :)

Mea 
Młody Hodowca

Wysłany: 2014-07-12, 22:43   

To czemu jak tego gołębia oddałem do chłopa który hoduje te gołębie i ich ma sporo a on wrócił do mnie
Ostatnio zmieniony przez Mea 2014-07-12, 22:45, w całości zmieniany 1 raz  

skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2014-07-13, 12:29   

Na to pytanie nawet najstarsi Indianie nie dadzą ci odpowiedzi :-P

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2014-07-13, 15:01   

Nie tylko samica potrafi samca przyprowadzić, ale i samiec samicę. U znajomego był samiec mewek, który po jakimś czasie zaczął znikać. Może to zabrzmi komicznie, ale samiec znikał na noce... Po jakimś czasie przyprowadził samicę winerkę, która już została w jego gołębniku. Gołębie jak ludzie :)

just 

Otrzymał 152 piw(a)
Wysłany: 2014-07-14, 17:45   

U mnie samiec a'la pawik był wolny z jakieś 3 miesiące. Ni cholery nie chciał się sparować z żadną panienką, którą mu "proponowałam". Po czasie zaczął znikać na coraz dłużej, aż w końcu nie było go czasem po 3 - 4 dni. Okazało się bowiem, że sparował się z samicą "ratuszowcem" mieszkającą na Kościele. Skąd wiem? Bo widziałam dwa odróżniające się młódki kręcące się w pobliżu Kościoła. Po niedługim czasie samiec przyprowadził całą rodzinkę do mnie hehe

Gołębie to zwierzęta stadne, może tego nie widać na pierwszy rzut oka ale w ich stadku panuje hierarchia (widać to np. po zajmowanych siodełkach, celach, zachowaniu przy karmidle czy nawet podczas swobodnego parowania, gdzie samice ubiegają się o względy najlepszego samca). Każde zwierze gromadne będzie ciągnęło do stada, więc jak gołąbka weźmie na gody to pewnie zniknie jeżeli siedzi sam w budzie.

Mea 
Młody Hodowca

Wysłany: 2014-07-14, 18:27   

Dzisiaj z rana o godzinie około 10:00 wstałem i poszedłem zobaczyć czy jest gołąb i siedział jak zawsze na klatce.
Złapałem go i wypuściłem na dwór z myślą, że wróci albo poleci do Rumuni bo w ogóle nie latał tylko siedział na klatce. Poleciał w w tą stronę gdzie został złapany. Jak kosiłem trawę mniej więcej o 16:20 i przyleciał ten gołąb na dach mojego domu, więc chyba raczej wleci do klatki na noc i zostanie.
Ogólnie spodobał mi się ten gołąb i chyba zacznę je hodować jutro prawdopodobnie załatwię sobie gołębia tylko muszę się dowiedzieć jeszcze jakiej płci jest mój bo wolałbym mieć parkę gołębi niż 2 samce lub samice.
Jeszcze mam takiego pytanko czy jak będą gołębie innej rasy czy to będzie przeszkadzało czy nie. A i zapomniałbym jak będę brał gołębia to wziąć młodszego żeby nie uciekał czy starszego.
Ostatnio zmieniony przez Mea 2014-07-14, 18:30, w całości zmieniany 1 raz  

patrykovy1 
Hodowca

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2014-07-14, 22:56   

Gołąb dojrzewa po ok 5-7 miesiącach życia , więc jeśli weźmiesz młódka no to chyba Ci się nie sparują. Lecz jeśli weźmiesz jakiegoś starszego z gołębnika z wolnym oblotem no to może on uciec a nawet zabrać ze sobą partnera/partnerkę. Miałem juz taki przypadek gdzie kupiłem samca stalucha do mojej samicy, a on po 3 tygodniach się z nią sparował, mieli już jajka więc postanowiłem otworzyć gołębnik. W niedziele pojechałem na rynek a tam parka moich staluszków <lol> oczywiście starszy handlarzyna nie chciał mi ich oddać, a ja nie chciałem już płacić i się kłócić więc odpuściłem czego teraz żałuję :[ :[

Odpowiedz do tematu