Poprzedni temat «» Następny temat
foton 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2017-01-31, 18:08   

adon - daj sobie spokój z takimi ciekawostkami, niech będą, nikomu nie szkodzą, natomiast poważne zajmij się działaniami w kierunku rejestracji orzełka polskiego.

Krzysztof - napisałeś na 4 strony tekstu, który może być nawet jako artykuł do biuletynu, jako artykuł dyskusyjny. Czy on wniesie coś nowego do wzorca turczyna? raczej lub na pewno nic. Byłeś przecież w ubr. na tym szkoleniu w W-wie kiedy miały być omawiane sprawy związane z aktualizacją wzorca turczyna i pamiętasz jaka była atmosfera dyskusji i na czym sprawa została. Od razu wiedziałem, że pan z Darłowa nie przyjedzie i zostanie jak było, a niektórzy liczyli na zmianę. Pisanie w internecie lub na papierze niczego nie zmieni, jeśli w dyskusji na żywo nie wypracuje się kompromisu. Niech będzie jak jest i wcale mi na tym nie zależy.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-01-31, 19:50   

Racja, tego że turczyn w formie prezentowanej od kilku lat istnieje, jest rasą uznaną, hodowaną i wystawianą, zmieniać się już nie powinno. Rasa jest, rozwija się i niech tak zostanie, w takiej formie została zatwierdzona. Sprawa definitywnie zakończona , a że jest to rasa wzięta "z księżyca",pochodzenie jej poparte jest jedynie artykułem Władysława Chwałka, który, chociaż bardzo zasłużony, popełniał jednak istotne, merytoryczne błędy, niektóre z nich przytoczyłem powyżej, to już inna bajka. Mamy więc nową rasę i dobrze. Mogą mieć setki ras Niemcy, mogą mieć kilkadziesiąt ras Węgrzy, żyjący w kraju o wiele mniejszym niż Polska i czterokrotnie od nas mniej liczni, to i my możemy. Rasy krótkodziobe i w ogóle rasy trudne w hodowli zawsze są popularne, więc i turczyn ma przed sobą przyszłość.
Postaw piwo autorowi tego posta

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2017-01-31, 23:45   

Krzysiek G, zakładając temat chciałem własnie uniknąć takich referatów :) Bardziej zależy nam na krótkich wypowiedziach typu podoba się albo nie podoba i krótkie uzasadnienie :)
Poza tym chciał bym aby rozmowa toczyła się na temat wynalazków rasotwórczych a nie wątpliwości co do wyglądu, pochodzenia i historii ras zarejestrowanych.
Temat turczyna uważam za zamknięty odkąd został opracowany i opublikowany wzorzec a to czy jest właściwy czy nie to nie nam osądzać.
Adon wstawiłeś zdjęcia innych ptaków niż miałeś na myśli ) W pierwszym poście to nie blauwinder biały łapciaty tylko jakieś średniodziobe koki z wiankami a te na następnych zdjęciach to tak, jak foton,
napisał wynalazki rodem z targu pchlego. Owszem widziałem te dziwaki ale w formie krórkodzibych wynalazków, które są odpadem po udoskonalaniu zarówno Tomaszowskiego Krótkodziobego jak i Krótkodziobego Pasiaka łapciastego. Kolejna niedoróbka Berlińskiego krótkodziobego. Takie jest moje zdanie.

adon 

Otrzymał 34 piw(a)
Wysłany: 2017-02-01, 23:02   

grzegorzk1979, Dobrze myślałem, tylko zdjęcie w złym miejscu zostało wstawione. Takie "koki" miałem u siebie, zresztą widać, że zdjęcie nie jest robione w klatce wystawowej. W jednym poście na początku napisałem o gołębiach, które miałem, a po przerwie o białych blauwindrach łapciastych. ;)

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2017-02-02, 20:40   

ja też widziałem te jak to określiłeś "blauwndry białe łapciaste" i to jako pokaz :) Wynalazki jakich niemało.
A chciał bym znać Wasze zdanie na temat takiej "rasy" jak zamojski ozdobny ?

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-02-02, 21:16   

Moim zdaniem bardzo dobrze, że rasa została wreszcie po ciężkich "bólach" zarejestrowana. Znam kilku czołowych hodowców, którzy starali się o jej uznanie i hodują tą rasę od wielu lat. Jest to dobre rozwiązanie, bo w rasie typowo lotnej, wyczynowej, jaką jest zamojski wysokolotny, nie powinno się do jednego worka wrzucać zarówno ptaków typu lotnego, jak i wystawowego. Nie bez powodu właściwy kierunek wytyczyli Brytyjczycy, obok tipplerów lotnych tworząc odrębny typ tipplera wystawowego, który także latać potrafi, ale nie robi wyczynowych rekordów. To samo zrobili hodowcy zamojskich i dobrze.

foton 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2017-02-03, 09:44   

W ciężkich "bólach" rodził się wzorzec, bo każdy kto brał udział w dyskusji nad nim chciał, aby były zapisy takie, które by pasowały do jego gołębi. Najlepszy we wzorcu jest rysunek, ale i tak wzorzec powstał w ostatniej chwili przed drukiem biuletynu, aby zdążyć przed wystawą w Kielcach. Wzorzec jest, ale gołębi "pod" wzorzec nie widać, dlatego będzie mi żal sędziów oceniających te gołębie.
Wolę na wystawie popatrzeć na gołębie zamojskie niż zamojskie krótkodziobe. Zresztą nazwa też jest lub będzie w wielu przypadkach źródłem nieporozumień. Proponowałem - krótkodzioby zamojski, a nie odwrotnie, ale jest jak chcieli, będą się z tym męczyć.

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2017-02-03, 15:24   

Moim zdaniem najbardziej pasowała by nazwa ozdobny zamojski, bo z tym krótkim dziobem to też jest różnie, nie są to typowe krótkodzioby jak mewka polska czy motyl warszawski. Zresztą - zobaczymy jak to wyjdzie " w praniu".

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2017-02-03, 20:22   

Dlatego właśnie wywołałem ten temat, ponieważ widziałem na pokazach w Kiecach zamojskie ozdobne i zamojskie krótkodziobe. Celowo piszę dwie osobne nazwy, ponieważ bodajże 2 lata temu zostały pokazane właśnie takie egzemplarze, że nijak miały się do siebie i na klatkach były opisy właśnie zamojski ozdobny zamojski krótkodzioby sugerujący niejako dwie odrębne rasy

Odpowiedz do tematu