Poprzedni temat «» Następny temat
Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2015-02-12, 23:36   

Z tego co się orientuję, nie jest tragicznie. Niestety w Kaliszu ostatnio gorzej, bo odeszli dwaj wielcy hodowcy : Józek Chudziński i Kaziu Lewandowski. W ciągu ostatnich kilku lat wyjechało z Kalisza kilkadziesiąt białych mewek, głównie do hodowli w Białymstoku, Rzeszowie, Legnicy, Szczecinie.
Postaw piwo autorowi tego posta

skun871 
Krystian Hrycaj

Otrzymał 86 piw(a)
Wysłany: 2015-02-13, 08:24   

Jeszcze rok temu na allegro były szapotle do sprzedania za 500zł, Sam miałem w ubiegłym roku parkę mewek od usera kamillos, z których samica nie miała wybarwionych w pełni tarcz, młode po niej wychodziły jeszcze bardziej w jednolitym białym kolorze tylko kilka piórek miały kolorowych. Samicę kupił ode mnie Janusz Marchelski- musiałbym znaleźć do niego kontakt i się wypytać czy ta samica służy mu do hodowli szapotla. Gdzieś też czytałem, że w Kaliszu najwięcej osób hoduje tą odmianę. Ja swoje sprzedałem, bo nie były to najlepszej jakości ptaki, potrzebowałem miejsca w gołębniku a także nie miałem wystarczającej ilości mamek do krótkich gołębi.

p.s. temat można chyba przenieść do tematu o mewkach

DSC_0258.jpg
młody 2014r.
Plik ściągnięto 192 raz(y) 1,59 MB

DSC_0735.jpg
samica 2013r., o której pisałem na pierwszym planie a na drugim zdjęciu młody po niej
Plik ściągnięto 247 raz(y) 1,35 MB

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2015-02-13, 08:54   

Rzeczywiście w Kaliszu było białych sporo, ale większość poszła " w świat". Nasze, kaliskie szapotle nie powstały, jak gołębie z hodowli pomorskich, białostockich czy warszawskich na bazie krzyżówki z orłowskim białym.Jako pierwszy szapotle w Kaliszu miał Kaziu Lewandowski, który wyciągnął je po żółtej samicy mającej pół tarczy z jednej strony. Po niej wychodziły młode z jeszcze większym brakiem koloru, postanowił więc to wykorzystać i już pod koniec lat 90-tych miał sporą stawkę szapotli o wyrównanym fenotypie i genotypie.Od niego szapotle bez domieszki orłowskich trafiły do innych kaliskich hodowli i dalej. Obecnie ta odmiana jest tylko w jednej kaliskiej hodowli i hodowca ten nie ma nic na zbyciu, zostało tu tylko kilka par.

Garłacz 1998 ;) 
www.starwitzer.de

Otrzymał 22 piw(a)
Wysłany: 2015-02-14, 21:48   

http://allegro.pl/mewki-p...5082713444.html

Nie są najlepsze ale zato są białe :)

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2015-02-14, 22:12   

Typowe staropolskie mewki średniodziobe, tzw. "rynkowe". Cena niemal jak za trzy pary, a już na pewno za dwie, no ale pewnie dlatego że białe.

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2015-02-14, 22:58   Mewka Polska Biała - Szapotel

Temat wydzielony :)

Odpowiedz do tematu