Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: grzegorzk1979
2015-05-23, 22:24
matioki 

Wysłany: 2015-05-22, 15:35   Berliny

Znalazłem na Allegro aukcje :http://allegro.pl/berliny-para-i5346201528.html
możecie mi powiedzieć cos o tej rasie, jakiś wzorzec, skąd ta rasa.

Zainteresowałem się bo miałem takiego gołąbka na jesieni i sprzedałem go za 15 zł bo myślałem ze to jakas mieszanka gołąbie się wykluły u mnie po ciemnych krótkodziobych polskich, a tu widze ze jest dość wysoka cena. Teraz na wiosne znów mi się wykluł taki ciemny gołąb, lecz już po innej parze poz zostawiłem sobie 1 "berlina'" i dołożyłem do niego samiczkę właśnie krótkodzioba. Chciałem zobaczyć co z tego wyjdzie.
Postaw piwo autorowi tego posta

Sebastian01

Wysłany: 2015-05-23, 11:12   

Nie chce cie zmartwic ale berliny to rasa podobna do widyna tylko ze jest w ciemniejszej barwie i czesto z bialym ogonem bez rapci a to co sprzedawca pokazal pod nazwa berliny to berlinami nie jest nie bylo i nie
bedzie o ile ten 1 golabek z lewej jest naprawde dobrym berlinem to drugi jest mieszancem
Ostatnio zmieniony przez Sebastian01 2015-05-23, 11:13, w całości zmieniany 1 raz  

matioki 

Wysłany: 2015-05-23, 12:45   

a w jakim przedziale cenowym chodzą te Berliny ?
w wolnym czasie zrobie swoim zdjęcie i pokaże to ocenicie co to jest.

Sebastian01

Wysłany: 2015-05-23, 15:17   

te golebie na aukcji to krotkodzioby polski cena zalezy od jakosci golebia po 100 zl mozna juz kupic dobrej jakosci krotkodzioby

a jezeli chodzi o berliny to juz natomiast inna bajka od 5 zl do 40 zl za szt

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-14, 18:35   

Aukcja mi się nie wyświetla. Mniejsza o to.
Jeśli chce ktoś więcej dowiedzieć się o prawdziwych berlinkach, to zapraszam do tematu o mojej hodowli. Zajmuję się już praktycznie wyłącznie berlinkami, chcę doprowadzić te gołąbki do rejestracji, pod zmienioną nazwą. Poniżej przedstawiam jak powinna wyglądać głowa i dziób oryginalnego berlinka.
Pozdrawiam.

2015-05-04 16.23.53-1.jpg
Tu młody. Przepraszam, za niewyraźne zdjęcie.
Plik ściągnięto 246 raz(y) 34,05 KB

2015-05-04 16.29.05-1.jpg
Tu młody. Przepraszam, za niewyraźne zdjęcie.
Plik ściągnięto 78 raz(y) 28,91 KB

2014-12-07 14.46.13-3.jpg
Samica z piękną głową.
Plik ściągnięto 210 raz(y) 20,38 KB

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-23, 14:28   

Znalazłem jeszcze stare już zdjęcie czerwonego berlinka. Ostatni z czerwonych, które miałem. Do niego już nigdy samicy nie znalazłem i niestety już go nie ma.

2013-10-26 15.14.29.jpg
Plik ściągnięto 80 raz(y) 454,85 KB

Sebastian01

Wysłany: 2015-06-23, 21:15   

Maniek jezeli berlinki sa juz tak rzadkie to mogles sprobowac budapeszt wegier+widyn, motyl i z czerwona samiczka

grzegorzk1979 
WL

Otrzymał 276 piw(a)
Wysłany: 2015-06-23, 21:41   

ManiekP, a ja zaryzykuję stwierdzenie, że jeżeli na twoim zdjęciu jest przyzwoity berlin to średnio doświadczonego hodowcy odtworzenie tej rasy jest "dziecinnie" proste :)
a co dopiero dla ciebie :)

P.S.
Służę materiałem do pracy nad Berlinem :>
Ostatnio zmieniony przez grzegorzk1979 2015-06-23, 21:42, w całości zmieniany 1 raz  

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-23, 23:24   

Na pewno ten ptaszek nie był ideałem, z jednego powodu - miał dziób nieco za długi i nieco za szeroki u podstawy. To widać. Ale pracowałem na tym co udało mi się zdobyć, a ten właśnie czerwony był jednym z lepszych berlinków w tej maści, jakie udało mi się zdobyć po roku 2008. Później raz jeszcze tylko w roku 2014 widziałem "w miarę prawdziwego" czerwonego berlinka.
Ideałem w mojej hodowli jest samica, której zdjęcie pokazałem. Do takich będę dążył.
Będę pracował na takim materiale jaki uchowam i ewentualnie zdobędę drogą kupna. Zależy mi na materiale jak najbardziej oryginalnm, "berlinkowym". Moim celem jest ocalenie tych gołąbków z materiału, który jest. Nie chcę tworzyć nowej rasy. Gdybym chciał "ulepić kopię" lub coś podobnego, to np. w przypadku czerwonych - wziąłbym słabszej klasy maściucha moretela ciemnego (kłasycznego) i już można by go podciągnąć pod czerwonego berlinka. Ale nie o to chodzi. Można użyć domieszki np. wspomnianego maściucha, ale pod warunkiem, że materiałem wyjściowym będzie berlinek. Wtedy takie działanie ma sens. - Mamy oryginał, ok - w celu przetrwania rasy - skrzyżujemy go z maściuchem. No dobra.

Tak, wtedy ma to sens bo młode po takiej parze będą miały w genach tego berlinka.
Dlatego tak mi zależy na odnajdywaniu berlinków, póki jeszcze jakieś tam niedobitki na wsiach są. :)

Sebastian01

Wysłany: 2015-06-24, 11:26   

Na co zwracac uwage przy kupnie tych ptaszkow w skierniewicach jest duzo berlinkow na bialym ogonie

Krzysiek G

Otrzymał 212 piw(a)
Wysłany: 2015-06-25, 19:56   

Praktycznie jedynie te z białymi ogonami można by nazywać berlinkami. Z tego co się orientuję, idealnym odzwierciedleniem wyobrażenia berlinków są praskie średniodziobe w rysunkach tiger i motyl. Ptaki te są o wiele bardziej "berlinko podobne" niż wszystkie "berlinki", jakie można spotkać w polskich hodowlach. Ponieważ jest to jednak stara, od dawna uznana rasa, to jedynie berlinki na białych ogonach można by było spróbować uznać za rasę, chociaż nie mam pewności czy biały ogon jest wystarczający do uznania odrębnej rasy. Powinny być trzy cechy odróżniające nową rasę od ras podobnych, a biały ogon to może być ciut za mało.

Sebastian01

Wysłany: 2015-06-25, 21:25   

Maja biale piora w bufach bardziej kostkowy lepek no i rysunek powinno wysetarczyc

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-26, 00:09   

Odmianę białoogoniastą również wziąłem pod uwagę. Jak już kiedyś wspominałem - opracowałem wstępny wzorzec berlinka, pod nazwą - Motyl Łódzki, taką nazwę zaproponowałem podczas rozmowy z moim serdecznym kolegą, który lata temu trudnił się berlinkami i średniodziobymi mewkami.
Wpierw miał być to Strykowski Lotny Krótkodzioby, w ostatecznej decyzji podjąłem się nazwy - Motyl Łódzki.
Wymagane różnice są, więc problemu nie będzie. Więcej szczegółów nie zdradzam, przyjdzie na to czas. Dodam jeszcze, że jak już niektórzy wiedzą - właśnie na rzecz berlinków zrezygnowałem z innych ras. Z sympatii zostawiłem jedynie kilka wystawowej klasy PPW i parkę koroniarzy.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2015-06-26, 00:13, w całości zmieniany 1 raz  

Sebastian01

Wysłany: 2015-06-26, 18:24   

To jestem chetny na przyszle mlodziaki wiosenne wtedy jakies efekty powinnienes miec a i sam kupie w skierniewicach jakas parke tych golabkow.

Mam nadzieje ze to nie bedzie rasa jak bialogon radomski zwiazkowcy kupuja po 5-25 zl sprzedaja po 100 zl hyhy

ManiekP
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-26, 18:49   

Będę pamiętał. Jesteś drugi w kolejce, jak na dzień dzisiejszy. Aczkolwiek niczego z góry nie obiecuję, bo w przyszłym roku, jeśli go dożyję - to czeka mnie multum pracy z berlinkami. Na zimę planuję zestawić 10 par berlinków. Jeśli się uda, to juź w przyszłym roku wystawię moje Motyle Łódzkie jako pokaz.

Odpowiedz do tematu